piątek, 9 kwietnia 2021

Książę Filip nie żyje


Książę Filip nie żyje.


Mąż królowej Elżbiety, książę Edynburga, zmarł dzisiaj rano na Zamku Windsor w wieku 99 lat. 

Filip urodził się 10 czerwca 1921 roku na Korfu. Od listopada 1947 roku był mężem następczyni brytyjskiego tronu, a od lutego 1952 roku księciem małżonkiem. Pełnił tę rolę przez 69 lat i nieco ponad 2 miesiące, czyli najdłużej w brytyjskiej historii. Znany był nie tylko ze swojego specyficznego poczucia humoru, ale również z niesamowitego poczucia obowiązku oraz nowatorskiej duszy. Perfekcyjnie łączył nowe ze starym.

Do królowej i całej rodziny królewskiej spływają kondolencje z całego świata. Już wiadomo, że pogrzeb księcia nie będzie miał charakteru państwowego i odbędzie się w kaplicy na Zamku Windsor. 

10 kwietnia 


Wczoraj królową odwiedził na Zamku Windsor książę Karol, a dzisiaj jego młodszy brat, książę Edward z żoną, Sophie, książę Andrzej oraz księżniczka Anna z mężem, Timem i synem, Peterem. 

Jutro w Opactwie Westminsterskim odbędzie się nabożeństwo dziękczynne za życie księcia Filipa. Będzie transmitowane przez kanał 4 radia BBC.

Pogrzeb zaplanowano na 17 kwietnia. Będzie miał charakter prywatny. Weźmie w nim udział około 30 najbliższych księciu osób. Uroczystość rozpocznie się minutą ciszy w całym kraju i będzie transmitowana. Potwierdzono obecność księcia Harry'ego (bez Meghan, której lekarz odradził podróż do Wielkiej Brytanii). 

Pałac Buckingham, ze względu na pandemię, poprosił, aby nie gromadzić się pod królewskimi rezydencjami i nie składać kwiatów w ich pobliżu, ale wiązanek przybywa i w Windsorze, i pod Pałacem Buckingham. Cały czas można też wpisywać się do księgi kondolencyjnej, którą znajdziecie tutaj

11 kwietnia

W Windsorze odbyło się małe, prywatne nabożeństwo w intencji księcia Edynburga. Wzięli w nim udział książę Andrzej i książę Edward z żoną i córką. Po uroczystości podeszli do mediów i odpowiedzieli na kilka pytań.

Embed from Getty Images

Księżniczka Anna opublikowała natomiast swoją wiadomość w związku  ze śmiercią ojca.

Wiemy też, że książę Harry wrócił już do Wielkiej Brytanii.

Więcej informacji na bieżąco na Instagramie @w_palacu oraz na Twitterze. 

13 komentarzy:

 1. Jest mi po prostu smutno. Będę za księciem bardzo tęsknić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fascynująca, nietuzinkowa, wielobarwna postać - świadek historii, opoka Korony - takie epitety można jedynie mnożyć w odniesieniu do księcia Filipa. Pewna epoka się nieuchronnie kończy, a skończy się definitywnie wraz ze śmiercią Królowej - od dzisiaj wdowy. Żal za życiem, które zgasło a które było tak długie i fascynujące. Książę Filip był częścią tego świata, dla którego obowiązek to świętość, nawet jeżeli jest nim dreptanie o krok za żoną. Fantastyczny wyjątek na tle tej - nieciekawej w zasadzie - rodzinki. Tak bardzo brak nam dzisiaj takich ludzi. Bon voyage, Sir !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w 100%, fascynująca postać...

   Usuń
 3. Myślę, że jedną z najbardziej przykrych rzeczy jest fakt, że już nikt nigdy nie zobaczy go uśmiechniętego ani nie usłyszy żadnego ze słynnych żartów księcia :( Moim zdaniem jest to niestety symboliczny koniec pewnej epoki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zdecydowanie :(

   Usuń
  2. Tak, to prawda, chyba najbardziej będę tęsknić za jego poczuciem humoru :(

   Usuń
  3. Anonimowy4/13/2021

   Niektórych żartów chyba lepiej jednak nie usłyszeć... (i nie mam na myśli niepoprawności politycznej). Koniec epoki ale tylko w formie personalnej - jak w przypadku królowej matki czy Małgorzaty. Prawdziwy koniec epoki nastąpi przy EII.

   Usuń
 4. Anonimowy4/10/2021

  Bardzo smutna wiadomość :( Kondolencje dla całej rodziny królewskiej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy4/10/2021

  Czy będzie możliwość obejrzeć transmisję jutrzejszej mszy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam Cię! Była transmitowana w radiu, tak jak napisałam. nie wiem czy tv również ją transmitowało :(

   Usuń
 6. Anonimowy4/13/2021

  Mimo smutnych okoliczności fajnie, że wróciłaś do bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy4/13/2021

   Przy okazji mam jedno pytanko: nie zmieniałaś przypadkiem czegoś w nazwie/adresie bloga? Bo twój blog, wyświetlając się na liście polecanych, miał wciąż jako najnowszy post Ligę Typerów. Poza tym jednym postem o Filipie blog wyświetlał się normalnie.

   Usuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia