poniedziałek, 3 lutego 2020

Co za nami... | Styczeń 2020

Harry i Meghan (photo by Chris Allerton)
Pierwszy miesiąc 2020 roku jest już historią. Co przyniósł Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej? Przypomnijmy sobie. 

Gwóźdź programu 
Za styczniowy program specjalny odpowiadają z pewnością Harry i Meghan. W styczniu ujawnili nam swoje wielkie marzenie o porzuceniu pracy na pełen etat w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej. Ta, nieco urażona nie tylko tymi pragnieniami, ale i formą dążenia do ich realizacji, nie zgodziła się na separację i odważnie zaproponowała im rozwód. Moda na sukces na poziomie, o którym Ridge'owi i Brooke nawet się nie śniło. Tym, którzy przez ostatni miesiąc żyli pod kamieniem, zostawiam linki do poszczególnych wpisów. Ten temat został tu już bowiem dokładnie przewałkowany, więc nie widzę potrzeby, aby ponownie go podejmować. 

Harry i Meghan ograniczają swoją rolę w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej (klik)
Królowa wyraziła wstępną zgodę na plany Harry'ego i Meghan (klik)
Harry i Meghan przestaną być oficjalnymi członkami Brytyjskiej Rodziny Królewskiej (klik)
Powodzenia, Harry! (klik)

Kalendarium
W zeszłym miesiącu Brytyjska Rodzina Królewska miała okazję do urządzenia kilku przyjęć urodzinowych. 

9 stycznia 38 lat skończyła księżna Kate. Z tej okazji Pałac Kensington udostępnił jej niepublikowane wcześniej zdjęcie. Brawo. Powinni zrobić z tego tradycję. 


Księżna Kate (photo by Matt Porteous)
15 stycznia 75 urodziny świętowała księżna Marie Christine.

Embed from Getty Images Embed from Getty Images

Dwa dni później 6 lat skończyła Mia Tindall. 


Embed from Getty Images Embed from Getty Images

A ten mini maraton zakończyła hrabina Sophie, która 20 stycznia miała okazję postawić na swoim torcie 55 świeczek. 


Embed from Getty Images Embed from Getty Images


Rodzina na walizkach
Na początku miesiąca książę Karol udał się w błyskawiczną podróż w stylu "tam i z powrotem" do Omanu. Jej celem było złożenie kondolencji rodzinie zmarłego sułtana tego kraju. 

W tym roku to także on był przedstawicielem Brytyjskiej Rodziny Królewskiej na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Spotkał się tam m.in. z młodą szwedzką aktywistką, Gretą Thunberg oraz wygłosił przemówienie. 

Ze Szwajcarii książę Karol udał się prosto do Izraela, gdzie z kolei odbywało się Światowe Forum Holokaustu. Tam również miał okazję powiedzieć parę słów. Mogliśmy usłyszeć m.in. te:

Nie wolno dopuścić, aby Holokaust stał się zwyczajnym faktem. Nigdy nie możemy przestać być przerażonymi ani wzruszonymi świadectwem tych, którzy go przeżyli. Ich doświadczenie musi nas zawsze edukować, prowadzić i ostrzegać.


Embed from Getty Images Embed from Getty Images

Zanim jednak do tego doszło, książę spotkał się z prezydentem kraju. W Israel Museum miał też okazję porozmawiać z dwójką ocalonych z holokaustu. Wieczorem z kolei wziął udział w przyjęciu poświęconemu stosunkom brytyjsko-izraelskim. 

Książę spędził też trochę czasu na terytorium Autonomii Palestyńskiej. 

Embed from Getty Images

Tymczasem jego żona, księżna Camilla wzięła udział w obchodach 75 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, na których pojawiło się wiele koronowanych głów. Jej samej towarzyszył burmistrz Londynu. 

Embed from Getty Images

W styczniu nie próżnowała też hrabina Sophie, która odwiedziła Sierra Leone. Głównym celem jej wizyty było pochylenie się nad problemem przemocy seksualnej, która nasiliła się w tym kraju w czasie wojny domowej na przełomie 1991 i 1992 roku. Synowa królowej odwiedziła m.in. The Peace Museum i spotkała się z osobami, które przeżyły te wydarzenia. 

Embed from Getty Images

Hrabina miała też okazję zobaczyć jedną ze szkół, w których używa się radia słonecznego do nauki...

Embed from Getty Images Embed from Getty Images

... a także Centrum Zdrowia Matki w Sierra Leone. 

Embed from Getty Images

Sophie złożyła też kwiaty na cmentarzu poświęconemu ofiarom pierwszej i drugiej wojny światowej.

Embed from Getty Images

BRK w kulturze
Tegoroczne Złote Globy będą zapewne miłym wspomnieniem dla Olivii Colman, która wróciła z nich ze statuetką dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej w serialu dramatycznym. Otrzymała ją oczywiście za rolę Elżbiety II w trzeciej odsłonie serialu The Crown. O swoich wrażeniach związanych z najnowszym sezonem tej produkcji pisałam w dniu jej premiery (klik).

A pozostając jeszcze przez chwilę w temacie, warto dodać, że pod koniec miesiąca dowiedzieliśmy się, że The Crown będzie miało pięć sezonów. W ostatnim z nich w rolę sędziwej monarchini wcieli się Imelda Staunton, która jest znana m.in. ze swojej roli w serii filmów o Harry'm Potterze. Zagrała tam cieszącą się niezbyt dużą sympatią Dolores Umbridge. 


Embed from Getty Images Embed from Getty Images

Różne różności
Na początku miesiąca Pałac Buckingham udostępnił nowe zdjęcie królowej Elżbiety i jej bezpośrednich następców: księcia Karola, księcia Williama oraz księcia George'a. To trzeci taki portret w historii tej czwórki. Pierwszy pochodzi z chrztu George'a, drugi opublikowano z okazji 90 urodzin królowej, a ten najnowszy ma upamiętniać rozpoczęcie się nowej dekady. 


Królowa Elżbieta i jej następcy (photo by Ranald Mackechnie)

Ci, którzy mieli ochotę odpocząć nieco od afery z księciem i księżną Sussex, mogli natknąć się na informację, że inne wnuczę królowej również trochę narozrabiało. Mowa o Zarze Tindall, której w styczniu odebrano prawo jazdy na pół roku. Powodem było przekroczenie prędkości, które spowodowało, że na koncie Zary znalazło się zbyt dużo punktów karnych. Media donoszą, że oprócz zatrzymanego prawa jazdy, Zarę spotkała też kara grzywny w wysokości około 800 funtów.

Embed from Getty Images


Swoją drogą, cóż za uwielbiające pośpiech pokolenie. Błyskawicznie tracą prawo jazdy, prawo do używania tytułów...W zeszłym miesiącu pojawiły się też informacje, że prywatna sekretarz księcia Andrzeja odchodzi ze swojego stanowiska. Kobieta jest obwiniana o kryzys wizerunkowy księcia Yorku, a dokładniej o jego pogłębienie po jednym z najgorszych wywiadów udzielonych przez członka Brytyjskiej Rodziny Królewskiej w całej historii jej istnienia. W ramach porozumienia ze swoim pracodawcą Amanda Thirsk miała otrzymać bardzo wysoką odprawę oraz pozostać na stanowisku szefa Pitch Global. Mówi się, że afera związana z powiązaniami księcia Andrzeja z Jeffrey'em Epsteinem, o której pisałam tutaj (klik), jest powodem, dla którego księżniczka Beatrice zwleka z ogłoszeniem daty swojego ślubu. 

Embed from Getty Images

I to już chyba wszystko. Uff, z tą rodziną naprawdę się trzeba narobić... ;)

Na co czekacie w lutym? Dajcie znać!

8 komentarzy:

 1. Jedne styczeń w brk wyczerpał wszystkie możliwości roku. Mam nadzieję, że już nigdy taki miesiąc się nie powtórzy, bo był okropny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Królowa bardzo szybko uporała się z H i M przynajmniej w oficjalnych oświadczeniach, no Andrzej dał czadu i smród jeszcze się ciągnie, Zara zawsze dla mnie wyluzowana i normalna no i wpadka się przytrafiła jak każdemu normalnemu człowiekowi, ale nie ma nigdzie informacji, że nie zapłaciła mandatu, więc chyba przyjęła karę na klatę, dobrze, że reszta rodziny działa normalnie, oby nie było nowych rewelacji

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że wybrali akurat tę aktorkę do roli królowej. Za bardzo kojarzy mi się z HP :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy2/04/2020

   Mnie też, jest bardzo charakterystyczna, ale może dzięki odpowiedniej charakteryzacji tego nie odczujemy? Dajmy jej szansę, choć faktycznie lepiej ogląda się filmy biograficzne/historyczne, gdy grają w nich mniej znani aktorzy, a nie gwiazdy (ja na przykład cały czas widzę wtedy aktorów, a nie postaci, w które się wcielają).

   Usuń
  2. Zobaczymy jak to wyjdzie :)

   Usuń
 4. Cześć, zapraszam na blog o ksieznej Kate : https://hrhkateofcambridge.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia