niedziela, 21 kwietnia 2019

Święta Wielkanocne w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej | 2019


Tegoroczne Święta Wielkanocne rozpoczęły się dla Brytyjskiej Rodziny Królewskiej w Wielki Czwartek, kiedy to królowa Elżbieta II w towarzystwie księżniczki Eugenie uczestniczyła w tradycyjnym nabożeństwie Royal Maundy. W tym roku odbyło się ono w kaplicy św. Jerzego na Zamku Windsor. Zazwyczaj trwa około godziny, a jego głównym punktem jest wręczenie przez monarchinię symbolicznej jałmużny osobom zasłużonym dla społeczeństwa. Prezent ma postać monet włożonych do specjalnego woreczka. Obdarowuje się tyle osób, ile lat ma monarcha. Mimo że królowa 93 lata skończyła dopiero dzisiaj, to podczas nabożeństwa w Wielki Czwartek pamiątkowe monety otrzymało od niej 93 kobiety i 93 mężczyzn. Uroczystość zakończyła się zwyczajowym wręczeniem kwiatów królowej i kościelnym dostojnikom. W tym roku na bukiet monarchini składały się m.in. żonkile, pierwiosnki, rozmaryn i tymianek. 

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

W Wielki Piątek opublikowano list księcia Karola w związku z tegorocznymi obchodami Świąt Wielkanocnych. Następca tronu odniósł się w nim do coraz widoczniejszej obecności zła na świecie, ale podkreślił też swoją wiarę w to, że w ostatecznym rozrachunku dobro zawsze zwycięży. Poniżej możecie przeczytać cały list księcia. 

Wielkanoc i Boże Narodzenie to dwie najważniejsze uroczystości w kalendarzu chrześcijańskim. Zawsze czułem, że słowa, które słyszymy podczas świąt Bożego Narodzenia, stają się w pełni zrozumiałe podczas Wielkanocy, zwłaszcza te pochodzące z Ewangelii św. Jana: „A światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła”. W niedzielę chrześcijanie świętują zmartwychwstanie Chrystusa i triumf życia nad śmiercią oraz światłości nad ciemnością.

Widzieliśmy już w tym roku straszne czyny ciemności, od młodych ludzi zasztyletowanych na naszych ulicach do rzezi mężczyzn, kobiet i dzieci podczas oddawania czci Bogu. Są takie chwile, w których można odnieść wrażenie, że światło zniknęło i na świecie panuje ciemność. 

Ale Wielkanoc daje nam nadzieję. Próba zgaszenia życia naszego Pana zawiodła. Ciemność została pokonana dzięki temu, że on pokonał śmierć. Dzięki Jego zmartwychwstaniu światło nadal świeci. 

Przez całe moje życie spotykałem się i z pokorą słuchałem ludzi, którzy doznali najstraszniejszych tragedii w swoim życiu. Sposób, w jaki zamieniali oni swój żal w chęć pomocy innym ludziom, jest przykładem światłości pokonującej ciemność. 

Niedawno razem z księciem Harry'm spotkaliśmy się z tymi, którzy zostali poszkodowani przez ataki nożowników, aby zobaczyć, co można zrobić, aby przerwać ten horror. Obaj byliśmy byliśmy bardzo zasmuceni opowieściami osób, które ucierpiały w wyniku takich ataków. Jednak niesamowita determinacja tych ludzi, aby ruszyć z miejsca i zrozumieć powody, dla których dzieją się takie rzeczy, a także znaleźć ich rozwiązanie, była dla mnie kolejnym przykładem światła świecącego w ciemności.  

Dzisiaj w Radio 4 Gee Walker opowie o tym, co dla niej znaczy Wielki Piątek. Jest matką Anthony'ego Walkera, utalentowanego, 18-letniego czarnego studenta z Liverpoolu, który został zamordowany czekanem w brutalnym ataku rasistowskim w 2005 roku. Gee otwarcie mówi o swoim bólu i żalu. Ale mówi także o dniu, w którym ofiarowała przebaczenie mordercom Anthony'ego. Została zainspirowana wielkanocną historią naszego Pana, który wisząc na krzyżu przebaczył swoim oprawcom. 

Oczywiście ci, którzy popełniają tak brutalne zbrodnie muszą odpowiedzieć za swoje czyny przed sądem. Jednak bardzo często to nie kara wyznaczona przez wymiar sprawiedliwości sprawia, że ci ludzie się zmieniają, ale właśnie niezwykła moc przebaczenia tych, których skrzywdzili. 

W zeszłym miesiącu byliśmy świadkami kolejnego niezwykłego przykładu wybaczenia po przerażającym ataku na muzłumanów w Christianchurch w Nowej Zelandii. Farid Ahmed publicznie wybaczył rewolwerowcowi, który zamordował mu żonę i 49 innych członków społeczności muzłumańskiej. "Wcale go nie nienawidzę... kocham go, ponieważ jest człowiekiem, jest moim bratem" - powiedział. Podobnie jak Gee Walker jest dla nas wszystkich świetnym przykładem.  

Wiem, że w tej chwili bardzo łatwo jest się czuć przytłoczonym ciemnością i wszystkim tym, co dzieje się na świecie. Świadomość tego, ilu ludzi wszystkich wyznań na całym świecie cierpi z powodu swojej religii, jest druzgocąca. 

W ciągu minionych lat spotykałem się z chrześcijanami z innych krajów, a także z ludźmi innych wyznań, którzy byli prześladowani z powodu swojej wiary. W wielu przypadkach byli zmuszeni do ucieczki ze swojej ojczyzny. Szacuje się, że 245 milionów chrześcijan na całym świecie doświadczyło prześladowań. Najbardziej narażone są kobiety oraz dzieci. Wielu z nich było atakowanych i stało się bezdomnymi. Byłem ogromnie poruszony odwagą i godnością tych ludzi. 

W tym wielkanocnym czasie są oni w moich modlitwach jako podążający śladami naszego Pana, który umarł za swoją wiarę. Bardzo mi imponują swoim brakiem żalu i pragnieniem powrotu na swoje ziemie (niektórym już się to udało) po to, aby żyć w zgodzie z ludźmi innych wyznań. 

Ponadczasowe i uniwersalne wartości jakimi są przebaczenie i pojednanie dają nam nadzieję, niezależnie od tego czy jesteśmy wierzący czy nie. Zachęcają nas do szukania i świętowania tych chwil w naszym życiu, w których widzimy światło zwalczające ciemność. 

Życzę wszystkim Wam Wesołych Świąt Wielkanocnych. 

Z kolei w niedzielę królowa wzięła udział w tradycyjnym nabożeństwie wielkanocnym w kaplicy Św. Jerzego na Zamku Windsor. W tym roku towarzyszyli jej książę i księżna Cambridge, książę Sussex, książę Yorku ze starszą córką, księżniczką Beatrice, hrabia i hrabina Wessex z dziećmi - Jamesem i Louise, księżniczka Anna z mężem, Timem Laurence'm oraz dziećmi - Peterem Phillipsem z żoną, Autumn oraz Zarą Tindall z mężem, Mike'm.


Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images  
\
Wesołych Świąt! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia