piątek, 26 kwietnia 2019

Anzac Day | 2019


25 kwietnia przypada Anzac Day, czyli narodowe święto Australii i Nowej Zelandii. Upamiętnia wszystkich tych, którzy zginęli w wyniku operacji wojskowych obu tych krajów. Data nie jest przypadkowa i ma związek z rozpoczęciem bitwy o Gallipoli podczas I wojny światowej. Operacja ta w Europie lepiej znana jest jako kampania dardanelska, a Anzac to po prostu połączone siły żołnierzy australijskich i nowozelandzkich, które ją zapoczątkowały. Stało się to wczesnym rankiem, 25 kwietnia 1915 roku, na terenie ówczesnego Imperium Osmańskiego, a dzisiejszej Turcji.

Tradycją związaną z Anzac Day są nabożeństwa o świcie, organizowane dla upamiętnienia ofiar m.in. tamtej bitwy. Zazwyczaj w tym dniu widujemy też członków Brytyjskiej Rodziny Królewskiej z charakterystycznymi przypinkami w kształcie kwiatów maku przy ubraniu. Takie same możemy u nich zobaczyć również, a raczej przede wszystkim 11 listopada, kiedy to w wielu krajach obchodzi się Dzień Pamięci, w Polsce będący oczywiście Świętem Niepodległości. Maki są jednym z symboli czasów wojennych, pojawiającym się często w poezji z tego okresu. Podobno są to kwiaty, które lubią zniszczoną ziemię, przez co na polach bitew były dość powszechnym widokiem. 

W czwartek książę William, który przebywa aktualnie w Nowej Zelandii, wziął udział w tamtejszych obchodach Anzac Day. W towarzystwie premier Jacindy Ardern pojawił się na uroczystości zorganizowanej w Auckland War Memorial Museum.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images 
Embed from Getty Images

O Anzac Day nie zapomniano również w Londynie. Na tradycyjnym nabożeństwie w Opactwie Westminsterskim pojawili się książęta Sussex i Gloucester, księżna Cambridge oraz Timothy Laurence. 

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images 
Embed from Getty Images

Zawsze miło jest zobaczyć Harry'ego i Kate uśmiechających się do siebie, prawda? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia