środa, 6 lutego 2019

Okoliczności wstąpienia na tron królowej Elżbiety II


Królowa Elżbieta zasiada na tronie Wielkiej Brytanii od 67 lat, co oznacza, że właściwie żaden obywatel tego kraju, który ma mniej niż 70 wiosen na karku, nie pamięta innego monarchy. Działa na wyobraźnię? Jeszcze jak.

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, królowa Elżbieta nie urodziła się po to, aby panować. W dniu, w którym przyszła na świat, nikt nie przypuszczał, że będzie kimś wyjątkowym dla monarchii. Owszem, była wnuczką ówczesnego króla oraz córką jego drugiego syna, ale to właściwie wszystko. Przypuszczano zapewne, że pewnego dnia wyjdzie za mąż za jakiegoś dobrze urodzonego mężczyznę i że na tym zakończy się jej ścisły związek z Brytyjską Rodziną Królewską. Tak się jednak nie stało. 

Embed from Getty Images

W 1936 roku zmarł król Jerzy V, a na tron wstąpił jego najstarszy syn, David, jako Edward VIII. Co było później? Wiemy to doskonale - Wallis Simpson, abdykacja i wielki kryzys monarchii. Kiedy Jerzy VI zastąpił brata na tronie, Elżbieta miała zaledwie 10 lat, ale już wtedy musiała rozumieć, co to dla niej oznacza. Jako że nie miała rodzeństwa płci męskiej, została następczynią tronu. Tak miało już pozostać, chyba że jej rodzice doczekaliby się syna, co, jak wiemy, nigdy nie nastąpiło.

Embed from Getty Images 

Jerzy VI zmarł dość młodo, bo w wieku zaledwie 56 lat. Stało się to 6 lutego 1952 roku i nastąpiło w wyniku choroby. Ojciec Elżbiety II był palaczem. Niespełna rok przed śmiercią zdiagnozowano u niego raka płuc oraz gardła. Przeprowadzono oczywiście niezbędne operacje, w wyniku których stracił m.in. jedno płuco, ale nie wpłynęło to znacząco na poprawę jego zdrowia. W związku z niedomaganiem króla w tradycyjną podróż po krajach Wspólnoty Narodów wysłano więc księżniczkę Elżbietę z mężem, księciem Edynburga. Kiedy przebywali w Kenii, nadeszły smutne wieści o śmierci króla Jerzego VI. Wyjeżdżając z kraju Elżbieta była jeszcze księżniczką, wróciła już jako królowa. Została tym samym pierwszym od wielu, wielu lat monarchą brytyjskim, który wstąpił na tron przebywając poza granicami swojego kraju. 

Embed from Getty Images 

Królową oficjalnie ogłoszono Elżbietę II dzień później, 7 lutego w St. James Palace. Niezbędnych działań dokonały też pozostałe kraje, którym z dnia na dzień zmieniła się głowa państwa. Należało też zaktualizować słowa hymnu Wielkiej Brytanii, na te, które znamy dzisiaj i które podkreślają, że na czele kraju stoi kobieta, co też niezwłocznie uczyniono. A potem... a potem trwa nadal. 

Jeśli macie ochotę zapoznać się również z krótką historią życia królowej, zapraszam do tego tekstu (klik). 

A co wy myślicie na temat panowania królowej Elżbiety? :)

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia