piątek, 22 lutego 2019

Jedyna katoliczka w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej


Katharine Worsley, bo o niej będzie dziś mowa, urodziła się 22 lutego 1933 roku jako najmłodsze dziecko i jedyna córka sir Williama Worsley'a i jego żony, Joyce Brunner. Wychowywała się w posiadłości Hovingham Hall, niedaleko Yorku. Otrzymała stosowne dla swojej pozycji wykształcenie, ale dość szybko odkryła, że jej wielką pasją jest muzyka. Uczęszczała do Queen Margaret's School oraz Runton Hill School, aby potem wstąpić do Miss Hubler's Finishing School, w celu pogłębienia swojej wiedzy o muzyce właśnie. Mówi się, że złożyła nawet podanie do Royal Academy of Music, ale nie została przyjęta. Księżna do dzisiaj potrafi grać na fortepianie, skrzypcach oraz organach. Po skończeniu nauki pracowała z dziećmi - w domu dziecka i przedszkolu.

Embed from Getty Images

Swojego przyszłego męża, wnuka króla Jerzego V, spotkała już w 1956 roku. Przypadli sobie z księciem Kentu do gustu, ale podobno przeciwna ich związkowi była matka księcia Edwarda, Marina, która nie chciała pozwolić, aby jej syn poślubił kobietę, w której żyłach nie płynie błękitna krew. Co ciekawe w tym temacie, często mówi się, że Katharine jest potomkinią słynnego Olivera Cromwella. W każdym razie ostatecznie Marina skapitulowała i ślub panny Worsley z Edwardem odbył się 8 czerwca 1961 roku w York Minster. Wybór tego miejsca był dość nietypowy, a sami państwo młodzi uroczystość chcieli zorganizować już rok wcześniej, ale uprzedziła ich księżniczka Małgorzata. Uznano wtedy, że dwa królewskie śluby w tym samym roku to za dużo. Para doczekała się trójki dzieci: George'a Windsora, hrabiego St. Andrews, lady Helen Windsor oraz lorda Nicholasa Windsora. W 1977 roku księżna urodziła czwarte dziecko, syna, ale okazał się martwy, co było powodem depresji Katharine.

Embed from Getty Images

Najwięcej rozgłosu przyniosło jej jednak przejście na katolicyzm. Stało się to w 1994 roku i sprawiło, że do dzisiaj pozostaje ona jedynym oficjalnym członkiem Brytyjskiej Rodziny Królewskiej, który nie jest anglikaninem. Jako że księżna zmieniła swoje wyznanie już po ślubie, nie wpłynęło to na pozycję jej męża w kolejce do brytyjskiego tronu. Dopiero od kilku lat pretendentom do tego zaszczytu wolno bowiem wziąć ślub z członkami kościoła powszechnego bez utraty miejsca w kolejce. Zmiana w tej kwestii przywróciła zresztą na listę dziedzica tytułu księcia Kentu, hrabiego St. Andrews, który poślubił katoliczkę. Katolikami nadal jednak nie mogą być sami pretendenci do tronu i z tego właśnie powodu w kolejce nie znajdziemy młodszego syna Katharine i Edwarda, Nicholasa. 

Embed from Getty Images

A co księżna porabia dzisiaj? Kilkanaście lat temu Katharine założyła Future Talent, fundację wspierającą młode talenty muzyczne. Jest też zazwyczaj zaangażowana w sprawy dorocznego, słynnego turnieju tenisowego rozgrywanego na kortach Wimbledonu. Z racji zaawansowanego wieku nie widujemy jej już tak często jak niegdyś, ale przy ważniejszych okazjach zwykle pojawia się u boku swojego męża.

Lubicie księżną Kentu?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia