sobota, 16 lutego 2019

Jakie tytuły będzie nosiło dziecko Harry'ego i Meghan?


Jakie tytuły będzie nosiło dziecko Harry'ego i Meghan? Królowa jedna raczy wiedzieć - chciałoby się powiedzieć, chociaż zasadniczo sprawa jest dość prosta i reguluje ją dokument z 1917 roku. Pytanie tylko, czy w tym przypadku monarchini zdecyduje się do niego zastosować.

Tytuły HRH nie należy się prawnukom monarchy
Sprawą kluczową w tego typu przypadkach jest pokrewieństwo osoby, której tytuł miałby przypaść, z aktualnym królem lub królową. A skoro książę Harry jest wnukiem Elżbiety II, to jego dziecko będzie jej prawnukiem. A prawnukom monarchy nie należą się tytuły księcia czy księżniczki. Wyjątkiem jest jedynie najstarszy syn najstarszego syna następcy brytyjskiego tronu, którym w omawianym przez nas przypadku jest książę George. Wyjątek ten miał zapewne na celu ograniczenie do minimum ewentualności, w której przyszły król przyszedłby na świat jako zwykły człowiek. Wiemy jednak, że królowa rozszerzyła ten zapis dla rodzeństwa George'a, czyli Charlotte i Louisa, których także tytułujemy HRH. Podobno chodziło o to, aby już na początku życia tych dzieci nie wyróżniać żadnego spośród pozostałych. Co ciekawe, warto zauważyć, że zapisy z 1917 roku o tytułach nieco się już przeterminowały. Jak bowiem mają się do zniesienia primogenitury męskiej? Wystarczy sprawdzić, co stałoby się, gdyby księżniczka Charlotte była starsza od księcia George'a. To ona byłaby wyżej w kolejce do tronu, ale to dopiero jej młodszemu bratu należałby się tytuł, ponieważ, jakby nie patrzeć, to właśnie on byłby najstarszym synem najstarszego syna następcy brytyjskiego tronu. 

Embed from Getty Images

Czy królowa zrobi wyjątek?
Wiele osób zastanawia się, czy królowa dla dzieci Harry'ego zrobi podobny wyjątek jak dla dzieci Williama. Zdania na ten temat są podzielone. Osobiście uważam, że jeśli Baby Sussex kiedykolwiek ma dostać tytuł księcia lub księżniczki, to stanie się to teraz. O co w tym wszystkim chodzi? O to, że Windsorowie padli w tej sytuacji ofiarą własnej długowieczności. Owszem, tytuły nie należą się prawnukom monarchy, ale należą się jego wnukom w linii męskiej. A kimże będzie Baby Sussex dla kolejnej głowy Zjednoczonego Królestwa, jeśli nie wnukiem  w takiej właśnie linii? Królowa, choćbyśmy nie wiem jak tego chcieli, nie będzie żyła wiecznie. Taka jest brutalna prawda. A przyznawanie tytułu dziecku, które ma np. 10 lat, może być nieco dezorientujące nie tylko dla niego samego, ale i dla wszystkich poddanych oraz pozostałych obserwatorów rodziny królewskiej. Niektórzy podejrzewają więc, że jeśli jest w planach, żeby dziecko Harry'ego i Meghan dostało kiedyś tytuł, to królowa zdecyduje się przyznać mu go od razu.

Embed from Getty Images

Możliwe, że Baby Sussex nigdy nie będzie księciem lub księżniczką
Można teraz postawić pytanie, czemu w takim razie wiele osób twierdzi, że dziecko księcia i księżnej Sussex nigdy nie będzie tytułowane HRH. Dochodzimy w ten sposób do tematu, jakim jest wizja monarchii według kolejnego króla Wielkiej Brytanii. Książę Karol wyznaje bowiem pogląd, według którego Brytyjską Rodzinę Królewską należy znacznie uszczuplić. Zdarzyło mu się w ten sposób narazić np. księciu Andrzejowi, o czym swego czasu było dość głośno w mediach. Mówi się też nieoficjalnie, że to właśnie z tego powodu dzieci hrabiego i hrabiny Wessex nie są nazywane księciem i księżniczką, chociaż przecież są wnukami królowej. Jeśli Karol zdecyduje się być konsekwentny, powinien optować za tym, aby i jego własne wnuki zajmujące dalsze miejsca w kolejce do tronu, nie miały tytułów HRH. Czy tak będzie? Wiele osób tak właśnie uważa. A może zwyciężą względy osobiste? W końcu książę ma tylko dwoje dzieci, a nie czworo, jak Elżbieta II. Przekonamy się już wkrótce. 

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Przypominam, że aby komentować w Disqusie, nie musicie mieć konta w serwisie. Wystarczy zaznaczyć opcję "wolę komentować jako gość".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia