środa, 30 stycznia 2019

O tym co nas czeka w lutym 2019 rokuStyczeń dobiega już końca, a to oznacza, że dobrze byłoby przyjrzeć się temu, co czeka nas w lutym. 

67 rocznica śmierci króla Jerzego VI i wstąpienia na tron królowej Elżbiety II
6 lutego będziemy obchodzić 67 rocznicę wstąpienia na tron aktualnie panującej królowej, która dzielnie śrubuje swój rekord najdłużej zasiadającego na tronie monarchy w historii Wielkiej Brytanii. Wyobraźcie sobie, że żaden Brytyjczyk poniżej 70 roku życia nie pamięta innej głowy swojego państwa! Nie jestem monarchistką, ale muszę przyznać, że kiedy spojrzeć na to z tej perspektywy, ma to pewien sens. Elżbieta II wstąpiła na tron w 1952 roku po śmierci swojego ojca, który odszedł z tego świata we śnie. W momencie objęcia panowania młoda królowa znajdowała się w Kenii, gdzie razem ze swoim mężem, księciem Filipem, była w trakcie podróży po krajach Wspólnoty Narodów.

Embed from Getty Images

59 urodziny księcia Andrzeja
19 lutego urodziny będzie obchodził drugi syn królowej Elżbiety i księcia Filipa, Andrzej. Książę przyszedł na świat w 1960 roku w Pałacu Buckingham jako pierwsze z dwójki dzieci Elżbiety II urodzonych już za jej panowania. Andrzej uczył się m.in. w Gordonstoun i Dartmouth. Po zakończeniu edukacji wziął udział w wojnie o Falklandy. W 1986 roku poślubił Sarah Ferguson i otrzymał tytuł księcia Yorku. Z tego związku, który w połowie lat 90. zakończył się rozwodem, ma dwie córki, Beatrice i Eugenie. W Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej zajmuje się głównie wojskowością oraz biznesem. Jego flagowym projektem jest Pitch@Palace. 

Embed from Getty Images

86 urodziny księżnej Katharine
22 lutego urodziny obchodzić będzie księżna Kentu. Przyszła na świat w 1933 roku jako Katharine Worsley, jedyna córka sir Williama Worsley'a. Wychowywała się podobno w dość zwyczajnych warunkach, ale za to w okazałej posiadłości - Hovingham Hall w pobliżu Yorku. W 1961 roku poślubiła księcia Kentu, Edwarda, mimo rzekomej niechęci do niej  jej teściowej, księżnej Mariny. Para chciała się pobrać już w 1960 roku, ale zdecydowano, że dwa śluby w rodzinie królewskiej w jednym roku to za dużo (księżniczka Małgorzata poślubiła wtedy Antony'ego Armstrong-Jonesa). W 1994 roku księżna przeszła na katolicyzm. Jest wielką miłośniczką muzyki.

Embed from Getty Images

67 lat (!) na tronie. Wyobrażacie sobie? :)

2 komentarze:

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia