sobota, 26 stycznia 2019

Książę William na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos


Książę William wziął udział w tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Jego zaangażowanie obejmowało dwa główne tematy: ochronę środowiska oraz zdrowie psychiczne.

Pierwszym zadaniem księcia było przeprowadzenie rozmowy z sir Davidem Attenborough na temat środowiska naturalnego, a więc tematu niezwykle ważnego i potrzebnego. Co prawda  ten panel przypominał raczej wywiad, a nie wymianę opinii, ale i tak jestem zadowolona, że William regularnie "reklamuje" tak istotną sprawę, jaką jest dbanie o naszą coraz bardziej zaśmieconą i zniszczoną planetę.

Z ust sir Davida Attenborough padło wiele ważnych słów, ale być może najbardziej dające do myślenia były te, w których wyraził on zdanie, że powinniśmy troszczyć się o Ziemię wcale nie ze względów np. estetycznych, ale przede wszystkim dlatego, że Ziemia jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia i ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie i całe istnienie. Panel możecie obejrzeć tutaj (klik).

 
Pozostając na chwilę w tym temacie, nie tak dawno temu zdarzyło mi się przeczytać książkę imiennika księcia Cambridge, Willa McCalluma, który jest dyrektorem brytyjskiego oddziału Greenpeace'u ds. oceanów i propagatorem ograniczania roli plastiku w naszym życiu. Wiadomo, że każdy z nas produkuje olbrzymie ilości śmieci, które w dużej części trafiają m.in. do oceanów czy lasów, ale nie każdy zdaje sobie sprawę ze skali tego zjawiska. Szacuje się, że już za kilkadziesiąt lat w światowych wodach będzie więcej plastiku niż ryb. Wyobraźcie to sobie! Problem z plastikiem jest taki, że jest tani, wygodny w użyciu, praktyczny i... rozkłada się całe wieki. Dosłownie. Warto więc zrobić wszystko, aby ograniczyć jego zużycie. Co ciekawe, można tego dokonać w dość prosty sposób. Wystarczy zrezygnować z tzw. jednorazówek, które są głównymi zaśmiecaczami Ziemi. Mowa tu o plastikowych reklamówkach, butelkach, kubkach i słomkach. A przecież na zakupy można zabrać torby materiałowe, po kawę chodzić z własnym kubkiem, kupić sobie słomkę metalową lub inną wielorazową, a zamiast wody butelkowanej postawić na dzbanek z filtrem... albo chociaż kupować napoje w większych butelkach. Tylko tyle i aż tyle. Byłoby świetnie, gdyby z naszego zainteresowania Brytyjską Rodziną Królewską wynikło coś dobrego - dla nas i całego środowiska, nie uważacie? 

Poza wystąpieniem z sir Davidem książę miał też okazję rozmawiać na temat środowiska z byłym wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, Alem Gorem, który zajmuje się głównie problematyką globalnego ocieplenia. William spotkał się też z premier Nowej Zelandii, Jacindą Ardern, z którą wziął udział  w panelu dotyczącym zdrowia psychicznego, a więc tematu bardzo bliskiego księciu Cambridge. Było to widać bardzo wyraźnie, bo miał do powiedzenia o wiele więcej aniżeli na spotkaniu z Davidem Attenborough. Dla uzupełnienia dodam jeszcze, że podczas Światowego Forum Ekonomicznego William widział się również z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel oraz królową Holandii, Maximą. 

Embed from Getty Images

Książka o której wspominam w tym poście:
Will McCallum: Jak zerwać z plastikiem. Wydawnictwo Insignis, 2018.

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia