niedziela, 20 stycznia 2019

Hrabina Wessex: od ambitnego PR-owca do statecznej żony i matki


Sophie Helen Rhys-Jones urodziła się 20 stycznia 1965 roku w Oksfordzie jako dziecko sprzedawcy samochodów i sekretarki, czyli, mówiąc wprost - zwykłych ludzi. Przyszła hrabina uczęszczała m.in. do Dulwich College Preparatory School i West Kent College. Podobno od zawsze wykazywała talent sportowy, szczególnie do hokeja na trawie i gimnastyki. Po szkole Sophie rozpoczęła karierę w branży PR. Pracowała w kilku miejscach po to, by ostatecznie założyć własną firmę, RJH Public Relations, którą prowadziła razem ze swoim wspólnikiem. Co ciekawe, robiła to nawet wówczas, gdy była już żoną najmłodszego syna królowej Elżbiety II. Hrabina Wessex z "normalnej" pracy zrezygnowała dopiero w 2001 roku. Założone przez nią przedsiębiorstwo przestało istnieć pięć lat później. 

Embed from Getty Images

Sophie poznała Edwarda w 1993 roku na turnieju tenisowym. Przed ogłoszeniem ich zaręczyn, co miało miejsce 6 stycznia 1999 roku, spekulowało się o orientacji seksualnej księcia. Podobno nie wykazywał żadnego zainteresowania płcią piękną. Później okazało się, że nie do końca tak było, ale to historia na inny wpis. W każdym razie ślub się odbył. Miało to miejsce 19 czerwca 1999 roku w kaplicy na Zamku w Windsorze, a uroczystość miała charakter prywatny. Sophie została hrabiną Wessex. Wiele osób dziwiło się decyzji królowej, żeby nie przyznawać synowi i jego żonie tytułów księcia i księżnej, ale szybko zostało to przez Pałac Buckingham wyjaśnione. Okazało się, że po śmierci księcia Edynburga jego tytuł przejdzie nie na najstarszego syna (który jest następcą tronu, więc nie potrzebuje dodatkowych tytułów), a właśnie na Edwarda. Po ślubie państwo Wessex zamieszkali w Bagshot Park. 

Embed from Getty Images

Małżeństwo dość szybko wywołało kilka skandali, głównie związanych ze swoją pracą zawodową oraz niedyskrecją. W 2001 roku donoszono, że para podczas swojej oficjalnej podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich załatwiała sprawy prywatne, związane z prowadzoną jeszcze wówczas przez hrabinę firmą. Głównym punktem zapalnym tego kryzysu była jednak przede wszystkim prowokacja, na jaką pozwolił sobie dziennikarz News of the World, który podając się za potencajnego klienta Sophie, nagrał ich rozmowy, w których hrabina m.in. nazywa królową poczciwiną, a żonę ówczesnego premiera, Tony'ego Blaira, absolutnie nieznośną. Afera była o tyle głośna, że wydarzyła się w trudnym dla monarchii czasie: licznych rozwodów w rodzinie, otwartego romansu Karola z Camillą oraz hazardowych zapędów Królowej Matki. W efekcie hrabina w oficjalnym oświadczeniu zrezygnowała z dalszej kariery zawodowej i postanowiła w pełni poświęcić się obowiązkom związanym z przynależnością do rodziny królewskiej.

Embed from Getty Images

Jeszcze w 2001 roku Sophie zaszła w ciążę, ale ta okazała się ciążą pozamaciczną. W 2003 roku ponownie ogłoszono, że państwo Wessex spodziewają się dziecka, prawdopodobnie w wyniku zapłodnienia metodą in vitro. Poród przez cesarskie cięcie miał miejsce w pierwszej połowie listopada i był przedwczesny. Dziewczynka, która się urodziła, bardzo szybko została przewieziona do specjalistycznego szpitala, ale wszystko skończyło się dobrze. Nadano jej imię Louise. Pod koniec 2007 roku Sophie, w wieku niemal 43 lat, została matką po raz drugi. Tym razem urodziła chłopca, któremu dano na imię James. Od czasu pamiętnych skandali z początku nowego tysiąclecia rodzina z Wessex żyje raczej spokojnie i bez wzbudzania większego poruszenia. Książę Edward pozostaje jedynym dzieckiem królowej Elżbiety, które nie ma na koncie rozwodu. W tym roku będą z Sophie obchodzić okrągłą, dwudziestą rocznicę ślubu. 

Embed from Getty Images

Dzisiaj hrabina Wessex obchodzi swoje 54 urodziny. Co o niej myślicie? Lubicie ją?

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia