środa, 26 grudnia 2018

Sandringham House, świąteczna rezydencja królowej


Gdy mowa o świętach Bożego Narodzenia w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej, nasze oczy niemal same z siebie zwracają się ku hrabstwu Norfolk, gdzie w pobliżu położonej około 160 kilometrów od Londynu wioski znajduje się Sandringham House - świąteczna rezydencja królowej Elżbiety II. 

  Kartka z kalendarza 

Historia tej posiadłości sięga jeszcze czasów królowej Wiktorii. To właśnie ona nabyła budynek dla swojego najstarszego syna, późniejszego króla Edwarda VII. Podobno następca tronu prowadził bardzo rozrywkowy tryb życia i monarchini chciała podarować mu majętność oddaloną od miasta i jego atrakcji, tym bardziej, że młody książę planował się wreszcie ustatkować. Królowa kupiła Sandringham House w 1862 roku. Książę zamieszkał w nim ze swoją świeżo poślubioną żoną, Aleksandrą, ale para szybko uznała, że dom jest dla nich nieco za mały. Postanowiła więc zlecić jego rozbudowę, która zakończyła się w 1870 roku. Właśnie wtedy rezydencja przybrała swój aktualny kształt.


Embed from Getty Images 

Najwygodniejszy dom w Anglii Głównym budulcem domu jest charakterystyczna, czerwona cegła, a jego najważniejszymi pomieszczeniami są salon, jadalnia i sala balowa. Znajdują się tam również m.in. kręgielnia, sala bilardowa i biblioteka, a także kolekcja indyjskiej broni zgromadzonej jeszcze przez Edwarda VII oraz hiszpańskie gobeliny. Budynek otoczony jest niemal 250 hektarami ziemi. Cały majątek jest zaś jedną z dwóch, obok Zamku Balmoral, rezydencji królewskich będących prywatną własnością rodziny panującej. 

Wyjątkowe miejsce dla królowej 

Sandringham House zajmuje szczególne miejsce w sercu aktualnej monarchini, która właśnie tutaj spędzała święta Bożego Narodzenia w dzieciństwie. Tutaj też zmarł jej ukochany ojciec, Jerzy VI, a oprócz niego również Jerzy V i jego matka, pierwsza lokatorka rezydencji, królowa Aleksandra. Każdego roku Elżbieta II tuż przed świętami pojawia się w hrabstwie Norfolk, by w Boże Narodzenie uczestniczyć w nabożeństwie sprawowanym w pobliskim kościele w towarzystwie innych członków Brytyjskiej Rodziny Królewskiej. Królowa pozostaje w Sandringham House aż do początku lutego, kiedy to zwyczajowo powraca do Londynu pociągiem.

Czy ktoś z was miał kiedyś okazję zwiedzenia tego miejsca?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia