wtorek, 17 kwietnia 2018

Co za nami #11, czyli wielkie odliczanie czas zacząć

Kolejny tydzień za nami. Nie wydarzyło się w nim nic szczególnego, ale czuć już atmosferę oczekiwania - i na Royal Baby numer 3, i na ślub... a nawet na szczyt przywódców krajów Wspólnoty, który odbywa się w tym tygodniu. Ale zanim o przyjemnościach, skupmy się na wydarzeniach z zeszłego tygodnia. 

9 kwietnia
Książę Harry i jego urocza oblubienica oficjalnie poprosili, aby zamiast dawania im prezentów ślubnych wesprzeć wskazane przez nich organizacje charytatywne. Padło na Chiva, zajmującą się dziećmi żyjącymi z wirusem HIV oraz ich rodzinami, Crisis, opiekującą się bezdomnymi i pomagającą im odbudować swoje życie, Myna Mahila Foundation, wspierającą kobiety mieszkające w bombajskich slumsach, Scotty's L Soldiers, pracującą z dziećmi, które straciły rodziców służących w Brytyjskich Siłach Zbrojnych, Street Games, zajmującą się zachęcaniem dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej i zmienianie dzięki niej swojego życia na lepsze, Surfers Against Sewage, dbającą o ochronę plaż, oceanów i dzikiej przyrody oraz Wilderness Foundation, promującą obcowanie z naturą jako impulsu do zmian w życiu młodych ludzi. 

Ale zanim na dobre oddamy się przedślubnemu szaleństwu, skupmy się na tym co wcześniej. A wcześniej na świecie pojawi się trzecie Royal Baby. Przed szpitalem St Mary's pojawiła się informacja o obostrzeniach przy parkowaniu obowiązujących od 9 do 30 kwietnia. Znaczy, że to już ostatnia prosta ciąży księżnej Kate. Oficjalna przyczyna obostrzeń? Event. 


Informacja przy szpitalu St Mary's
Książę Karol i księżna Camilla obchodzili 13 rocznicę ślubu. 

10 kwietnia
Książę Harry spotkał się z uczestnikami wyprawy Walk of America. W ramach tej inicjatywy weterani mają pokonać 1000 mil z Los Angeles do Nowego Jorku w ciągu 14 tygodni nadchodzącego lata. W akcji wezmą udział zarówno amerykańscy jak i brytyjscy weterani. Książę podkreślił psychologiczny aspekt tej wyprawy. 


Książę Harry na spotkaniu dotyczącym Walk of America
Dowiedzieliśmy się, że na ślubie Harry'ego i Meghan, w przeciwieństwie do tego co działo się na ślubie Kate i Williama, zabraknie politycznych oficjeli, włącznie z premier Wielkiej Brytanii, Theresą May. Trudno się temu dziwić, bo Harry nigdy nie będzie królem. Można chyba wreszcie powiedzieć to wprost i dać sobie spokój z pytaniami o to dlaczego i co to oznacza. Decyzja ta była zresztą konsultowana z rządem. 

Księżniczka Anna z mężem oraz córką wzięli udział w nabożeństwie żałobnym legendarnego komentatora jeździectwa, Mike'a Tuckera, który zmarł 28 marca. Jak wiadomo obie, zarówno księżniczka królewska, jak i Zara Tindall, swego czasu odnosiły spore sukcesy w jeździectwie, a sama dyscyplina jest im szczególnie bliska. 

Książę William wybrał się na mecz Aston Villi z drużyną Cardiff. The Villans wygrali 1:0, więc książę pewnie wrócił do domu w dobrym nastroju. 

11 kwietnia
Książę Yorku spotkał się z premierem Portugalii w Pałacu Buckingham, aby porozmawiać z nim o projekcie Pitch@Palace.

Książę Andrzej z premierem Portugalii
Jego córka, księżniczka Eugenia, wzięła tego dnia udział w Lord Mayor's Big Curry Lunch w Guildhall. To doroczna impreza dobroczynna. Chodzi w niej przede wszystkim o zbiórkę funduszy na brytyjską armię. 

Księżniczka Eugenia na imprezie dobroczynnej


Księżniczka Anna udała się do Wickham Bishops, żeby otworzyć tam nowe, niedrogie osiedle mieszkaniowe. 

12 kwietnia
Ogłoszono, że książę Harry został prezesem nowo utworzonej organizacji charytatywnej The Queen's Commonwealth Trust, której patronem będzie sama królowa. 

A właśnie - ona, monarchini! Tego dnia odwiedziła King George VI Day Centre w Windsorze, żeby uczcić 60 lat istnienia tego ośrodka dla ludzi w podeszłym wieku. Spotkała się z rezydentami centrum oraz z pracującymi tam wolontariuszami. 


Królowa w King George VI Day Centre 
Książę Yorku został patronem brytyjskiego oddziału organizacji Malaria No More, przeciwdziałającej rozprzestrzenianiu się malarii. 

Księżniczka Anna odwiedziła swojego ojca, księcia Filipa, w szpitalu w którym nadal przebywa po operacji biodra. 


Księżniczka Anna wychodzi ze szpitala, gdzie odwiedzała ojca
13 kwietnia
Podano do wiadomości, że książę Harry i Meghan Markle wybrali oficjalnego fotografa na swój ślub i że został nim człowiek o dziwnie znajomo brzmiącym nazwisku, Alexi Lubomirski, który zresztą jest autorem słynnej sesji zaręczynowej przyszłej Młodej Pary. Potwierdzono też przy okazji, że Windsor powoli zbroi się na ślub - będą rozstawione ekrany, przewidziano dodatkowe pociągi i mnóstwo innych ułatwień dla fanów rodziny królewskiej przebywających w tym czasie w mieście.

Samą Meghan widziano natomiast na lotnisku O'Hare w Chicago. 

Wracając do Wielkiej Brytanii, książę Filip opuścił szpital, a księżniczka Anna odwiedziła Weston-super-Mare, aby otworzyć tam South West Skillls Campus na Westoncollege. Uczelnia ma za sobą spore zmiany i teraz ma mieć bardziej techniczny charakter. 


Księżniczka Anna na uczelni
Sarah Ferguson była widziana na coctail party w Rzymie. 

Odbyło się kolejne spotkanie przedsiębiorców w ramach Pitch@Palace. Wziął w nim udział książę Yorku. 


Książę Andrzej na evencie Pitch@Palace
15 kwietnia
Fasada Pałacu Buckingham zamieniła się w coś na kształt lasu deszczowego. Jest to akcja w ramach projektu Queen's Canopy, mającego na celu ochronę lasów w państwach wspólnoty.

Pałac Buckingham w kolorach
I to już wszystko co mam dla was dzisiaj. W następnym tygodniu na pewno będzie mowa o oczekiwaniach na narodziny trzeciego dziecka Williama i Kate, kolejnych informacjach o ślubie Harry'ego, relacja z urodzin królowej oraz ze szczytu Commonwealthu. Stay tunned. 

Poprzedni tydzień możecie prześledzić tutaj (klik), a rozdanie z książką o królowej nadal trwa tutaj (klik).

Źródła zdjęć: twitter.com/TheRoyalFamily, twitter.com/KensingtonRoyal, twitter.com/TheDukeOfYork. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia