środa, 28 marca 2018

Co za nami #8, czyli Kate na urlopie macierzyńskim

Tort weselny o smaku cytryny i kwiatu bzu, urlop macierzyński Kate i figura woskowa Meghan - oto czym żyliśmy w ubiegłym tygodniu. Zapraszam na cotygodniowy przegląd najważniejszych informacji z brytyjskiego dworu.

19 marca
Na oficjalnej stronie BRK pojawiła się już zakładka poświęcona trzeciemu dziecku Williama i Kate, co oznacza, że do jego narodzin zostało już naprawdę niewiele czasu. 


Książę Karol w Lincolnshire
Nie zwalnia to jednak członków rodziny z chodzenia do pracy, prawda? Książę Karol odwiedził Lincolnshire. Wizyta rozpoczęła się od Louth Livestock Market i rozmowy o programie wspierającym rodzinne gospodarstwa rolne w Wielkiej Brytanii. Później książę spotkał się z osobami starszymi, następnie zwiedził średniowieczny zamek Tattershall, a na koniec rozmawiał z członkami kongregacji i wolontariuszami w kościele Św. Trójcy.

Hrabina Sophie bawiła w Swansea, gdzie odwiedziła Walsingham Support Forge Fach Community Hub, a później spotkała się z wolontariuszami i przyjaciółmi Swansea City of Sanctuary.

20 marca
Dwór królewski niczym Alfred Hitchcock w najlepszej formie, dawkuje nam wieści dotyczące ślubu Harry'ego i Meghan. Tego dnia dowiedzieliśmy się, że para wybrała już smak swojego weselnego tortu oraz cukiernię, która go przygotuje. Yhm, bez tej wiadomości mój wtorek byłby zdecydowanie niepełny. A tort, wbrew wcześniej rozpowrzechnianym żartom, wcale nie będzie bananowy. 


William i Ringo Starr 
Perkusista Beatlesów, Ringo Starr, otrzymał szlachectwo, ale nie pisałabym o tym, gdyby nie fakt, że otrzymał je z rąk księcia Williama. Gratulacje, sir Ringo.

Hrabina Sophie odwiedziła Bells Piece Supported Living, a później była gościem Festiwalu Farnham.


Królowa w Akademii Sztuki 
Królowa wizytowała Królewską Akademię Sztuki, żeby uczcić 250 lat jej istnienia i otworzyć (oczywiście!) jakiś nowy budynek. Elżbieta II obejrzała aktualną wystawę, która dotyczy króla Karola I. Jak dobrze pójdzie, jej syn zostanie kiedyś Karolem III (trzecim, nie drugim, jak napisałam w pierwszej wersji, gdzieś mi umknął drugi Stuart), więc temat mógł ją zainteresować... chociaż mam dziwne przypuszczenie, że o byłym królu może wiedzieć nieco więcej niż o przyszłym.

21 marca


Kate podczas przemówienia 
Duma brytyjskiej korony, księżna Kate, ubrana w coś co przypominało przebranie Kremita (żartuję, o dziwo prezentowało się to nie najgorzej), gościła na sympozjum dotyczącym wczesnego reagowania na problemy dzieci. Wygłosiła też przemówienie, ale nie wiem czy mówiła coś ciekawego, bo skupiłam się na jej głosie. Anglicy mają obłędny akcent.


Hrabina w obiektywie niezwykłego fotografa
Hrabinę Sophie odwiedził nieuleczalnie chory fotograf i zrobił jej zdjęcie, które możecie zobaczyć powyżej.

Etatowy royals do spraw przedsiębiorczości, książę Yorku, otworzył Bristol Business School, przemawiał na kolejnym evencie Pitch@Palace, odwiedził Urząd Energii Atomowej, gdzie wmurwywano kamień węgielny pod nowe centrum, a później gościł jeszcze na kolacji przyjaciół Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej.


Camilla i Wally 
Księżna Camilla uczciła 25-lecie istnienia organizacji The National Literacy Trust, zajmującej się przede wszystkim podnoszeniem poziomu czytania i pisania w Wielkiej Brytanii. Przy okazji księżna dostała 25 książek wybranych przez dzieci z całego kraju, które będzie mogła czytać swoim wnukom. Z nieznanych mi przyczyn pozowała z nimi w obecności Wally'ego z Gdzie jest Wally?. Żywego Wally'ego, dodajmy. Jestem tak stara, że miałam kiedyś segregator z naklejkami z tej serii... jakby dobrze poszukać, to pewnie by się okazało, że nadal go mam. 

Daily Mail, taki brytyjski odpowiednik naszego Faktu, rozgrzewa atmosferę ślubno-weselną do czerwoności - tym razem napisał, że swój mini-miesiąc miodowy Harry i Meghan spędzą w Irlandii... gdzie, przepraszam?

Dowiedzieliśmy się też, że w Muzeum Madame Tussauds wkrótce pojawi się figura woskowa Meghan Markle. Zostanie ona zaprezentowana jeszcze przed majowym ślubem.

Potwierdzono ponadto doniesienia dotyczące obchodów 92 urodzin królowej (przypadają 21 kwietnia). Z tej okazji ma się odbyć specjalny koncert w Royal Albert Hall, w którym weźmie udział silna reprezentacja BRK oraz artyści tacy jak Kylie Minogue, Craig David, Tom Jones, Sting czy Shaggy. Oczami wyobraźni widzicie już królową podrygującą w rytm słów "(...) Mr. Boombastic say me fantastic (...)"? Bo ja się wprost nie mogę doczekać. 

22 marca


Kate w St Luke's Community Centre
William i Kate wybrali się z wizytą do Copper Box Arena, gdzie m.in. obejrzeli mecz koszykówki na wózkach, a potem do St Luke's Community Centre, które dba o edukację dotyczącą żywności. Dwór potwierdził, że to wyjście było ostatnim dla Kate przed urodzeniem trzeciego dziecka. 


Królowa, książę Andrzej i Grenadier Guards
W Zamku Windsor odbyła się uroczystość związana z przejęciem przez księcia Andrzeja funkcji honorowego zwierzchnika Grenadier Guards. W spotkaniu wzięła udział królowa. Książę Yorku przejął tę rolę od swojego ojca w grudniu ubiegłego roku.


Książę w muzeum
Książę Karol odwiedził The Royal Cornwall Museum. 

Ujawniono też jak wyglądają zaproszenia na ślub Harry'ego i Meghan. 


23 marca
Książę William wręczał inwestytury. Wyróżnienie otrzymał m.in. współautor Harry'ego Pottera i Przeklętego Dziecka, John Tiffany. Hm...


Książę i przyszła księżna w muzeum Titanica
Książę Harry i jego wybranka wybrali się na swoją pierwszą wspólną wycieczkę do Irlandii Północnej, a dokładniej rzecz ujmując do jej stolicy, Belfastu. Odwiedzili tam Centrum Eikon, działające na rzecz pokoju, gdzie spotkali się z młodzieżą z okolicznych szkół, a potem zjedli lunch w legendarnej knajpie The Crown Liquor Saloon. Odbyli też spotkanie z przedsiębiorcami, a także zwiedzili muzeum poświęcone najpopularniejszemu statkowi świata, Titanicowi. Mało kto pamięta, że mimo iż słynny liniowiec wypłynął z portu z Southampton, to został zbudowany w stoczni Harland and Wolff w Belfaście.

Książę Karol odwiedził więzienie Dartmoor i wysłuchał występu chóru więziennego. Celem jego istnienia (chóru, nie księcia) jest resocjalizacja poprzez muzykę. 


Księżna gra w karty
Księżna Kornwalii pojawiła się w Fair Close, centrum zajmującym się animacją czasu wolnego osób starszych. 

Księżniczka Eugenia obchodziła tego dnia swoje 28 urodziny. Sto lat!


I na dzisiaj to tyle. Poprzedni tydzień możecie prześledzić tutaj (klik).


Źródła zdjęć: twitter.com/theroyalfamily, twitter.com/kensingtonroyal, twitter.com/clarencehouse, instagram.com/theroyalfamily.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia