sobota, 10 lutego 2018

Welcome to Sri Lanka, czyli Edward i Sophie na Sri Lance

Podczas kiedy William i Kate rozdawali uśmiechy w Norwegii (klik), hrabia i hrabina Wessex wylądowali na Sri Lance, by reklamować tam monarchię umacniać tam dobre i przede wszystkim ścisłe relacje łączące oba kraje. Na miejscu Edward i Sophie zostali przywitani przez lokalnego ministra spraw zagranicznych i jego żonę oraz przedstawiciela Wielkiej Brytanii w tym kraju.
Hrabia i hrabina na Sri Lance

Jedne ze swoich pierwszych kroków skierowali do Third Space Global, brytyjskiej firmy zajmującej się efektywnym e-nauczaniem oraz wspieraniem edukacji dzieci i nauczycieli poprzez udostępnianie im darmowych warsztatów online. Przy okazji syn i synowa królowej obejrzeli nowe biuro firmy oraz odsłonili tabliczkę upamiętniającą ich obecność w tym miejscu.
Edward i Sophie w Third Space Global
W siedzibie Third Space Global
Pamiątkowe zdjęcie
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy
Drugiego dnia Edward i Sophie pojawili się w buddyjskiej świątyni Sacred Tooth Relic w Kandy, w której ma jakoby znajdować się ząb samego Buddy, wygrzebany z popiołów pozostałych po stosie na którym spalono ciało mędrca po jego śmierci. Podobno ten kto ma słynny kieł w swoim posiadaniu, ma również władzę nad krajem. Przy okazji swojej bytności w tym miejscu hrabia i hrabina odwiedzili też pobliski, anglikański kościół Św. Pawła, a także wpisali się w nim do księgi gości.
Następnym przystankiem była prywatna szkoła dla chłopców, Trinity College, założona w 1872 roku na Sri Lance (która wtedy jeszcze była Cejlonem)  przez anglikańskich misjonarzy. Z czasem placówka oparta na brytyjskim systemie nauczania przejęła lokalną kulturę i zwyczaje i dzisiaj uznawana jest ponoć za dumę kraju. Ich Królewskie Wysokości miały okazję porozmawiać z jej uczniami, a także z dziewczętami z położonego nieopodal damskiego liceum.
Udało się też odwiedzić Królewski Ogród Botaniczny Peradeniya i posadzić tam drzewo mirtu. Sam ogród słynie z tego właśnie, że członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej od ponad 100 lat sadzą tam różne długowieczne rośliny.
Następnie hrabia i hrabina na zaproszenie lankijskiego Stowarzyszenia Tenisa wzięli udział w kładzeniu kamienia węgielnego pod nowy kompleks tenisowy, a także obejrzeli mecz tenisa rozgrywany przez zawodników na wózkach inwalidzkich. Wieczorem zaś pojawili się na kolacji wydanej przez przedstawiciela Wielkiej Brytanii na Sri Lance, Jamesa Daurisa.
Hrabia Wessex na plantacji herbaty
Jeśli Sri Lanka z czegoś słynie, to na pewno z herbaty, która jest wizytówką tego kraju, toteż nic dziwnego, że trzeciego dnia przyszedł czas na odwiedzenie plantacji tej rośliny. Jeśli mogę dodać dwa słowa od siebie to dodam i powiem, że zdjęcia z tego punktu programu są fantastyczne.
Później hrabia i hrabina udali się do Nuwara Eliya, gdzie wsparli inicjatywę związaną z dziećmi upośledzonymi umysłowo. Rozmawiali z uczniami i ich rodzicami o tym jak projekt pomaga w wydobyciu z nich ich pełnego potencjału. Podano też, że program wystartował w 1988 roku i początkowo obejmował 6 dzieci, a dzisiaj pod jego opieką jest ich już około 3000. Następnie Sophie miała okazję obserwować warsztaty dla lankijskich policjantek.
Hrabina w towarzystwie lankijskich dzieci
Hrabia Wessex podczas rozmowy
Hrabina Sophie w Nuwara Eliya
Później hrabia i hrabina spotkali się z prezydentem Sri Lanki, Maithripali Siriseny, i przekazali mu list od królowej Elżbiety II z okazji 70-lecia niepodległości tego kraju. Wzięli też udział w kolacji z lankijskimi dygnitarzami w hotelu Uga Residence. Treść listu podano do publicznej wiadomości. 
3 lutego hrabia i hrabina odwiedzili Park Narodowy Udawalawe w prowincji Uva. Spotkali się z personelem parku i dowiedzieli się więcej na temat sposobów ochrony populacji słoni, które są na Sri Lance gatunkiem zagrożonym. Przy okazji wykonano kolejne wspaniałe zdjęcia.
Hrabia i hrabina w Parku Udawalawe
Później hrabia odwiedził Bristish Council, gdzie uczniowie wyjaśniali mu, dlaczego nauka języka angielskiego jest dla nich ważna. Z kolei dyrektor tej organizacji w Kolombo, Gill Caldicott, zapoznała hrabinę z lankijskimi kobietami-przedsiębiorcami. Sophie miała okazję usłyszeć o ich sukcesach oraz o wyzwaniach jakie przed nimi stają każdego dnia.
Następnie przyszedł czas na wizytę w szkole dla osób głuchych oraz niewidomych w Ratmalana, która została założona w 1912 roku, a dzisiaj może się już pochwalić trzema placówkami. Jedna kształci osoby głuche, druga niewidome, a trzecia i głuche, i niewidome. Edward i Sophie spotkali się z uczniami i ich przewodnikami będącymi beneficjentami Międzynarodowej Nagrody Księcia Edynburga, o której wspominałam w tym poście (klik). Pokazano im też przedmioty wykonane przez osoby niepełnosprawne, które to rzeczy powstały przy wykorzystaniu umiejętności nabytych właśnie dzięki nagrodzie ufundowanej przez ojca Edwarda. Później mieli też okazję posłuchać piosenek śpiewanych przez dzieci, obejrzeć pokaz gry na bębnach oraz występy taneczne.
Ostatni dzień upłynął pod znakiem obchodów Dnia Niepodległości Sri Lanki, w którym hrabia i hrabina wzięli udział w imieniu królowej. Później zorganizowano też uroczystość dla młodzieży korzystającej z funduszy z Nagrody Księcia Edynburga w Temple Trees. Edward i Sophie spotkali się też z premierem Sri Lanki i jego żoną.
I to tyle. W dalszą podróż do Indii (o czym postaram się jeszcze napisać w najbliższym czasie) udał się sam książę Edward, a jego żona powróciła do Wielkiej Brytanii. 
Źródła zdjęć: twitter.com/RoyalFamily, twitter.com/UKinSriLanka

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia