czwartek, 1 lutego 2018

Välkommen till Sverige, czyli William i Kate w Szwecji

Książę William i księżna Kate odwiedzili w tym tygodniu Szwecję, a kronikarski obowiązek nakazuje mi wspomnieć o tym, co tam porabiali.  

W poniedziałkowy wieczór książęca para wylądowała w Sztokholmie i w pierwszej kolejności udała się do domu tamtejszego ambasadora Wielkiej Brytanii, gdzie spędziła noc. Podobno nie było możliwości, żeby goście z Wysp zatrzymali się na Zamku Królewskim, ponieważ jakaś jego istotna część znajduje się w tej chwili w remoncie. Niemniej jednak lokum brytyjskiego ambasadora też wydało mi się niczego sobie. 

William i Kate z wizytą w Szwecji 
Marlena z bloga Swedish Princesses twierdzi, że dom ma 103 lata, a jego okna wychodzą na piękną wyspę, zwaną  Djurgården. Pozostaje mi, niesamowitej ignorantce w tym i wielu innych tematach, wierzyć na słowo. Jeśli jednak jesteście szerzej zainteresowani tym budynkiem i widokami jakie William i Kate podziwiali podczas poranków spędzonych w szwedzkiej stolicy, zajrzyjcie na wspomnianego bloga, którego podlinkowałam Wam powyżej. 

We wtorek rano ulubiony towar eksportowy Wielkiej Brytanii, książę i księżna, pojawili się w Vasaparken, który jest, jak rozumiem, takim sztokholmskim Central Parkiem. Mieli tam okazję kibicować małym hokeistom podczas ich treningu, dowiedzieć się jak ważny i popularny jest to sport w kraju, do którego przybyli z wizytą, a także spróbować swoich sił w grze w bandy... czymkolwiek ta gra różni się od hokeja. W każdym razie William i Kate dostali po kiju, a ich zadanie polegało na tym, na czym wedle mojej wiedzy opiera się hokej - trafieniu krążkiem do bramki, w której czai się gotowy na wszystko bramkarz, z tą tylko różnicą, że zamiast krążka dano im piłeczkę. Podobno Williamowi poszło nieco lepiej niż jego żonie, ale to ona wydawała się mieć z tej zabawy więcej frajdy. Spotkanie zakończyło się herbatką (lub czymś w tym stylu) i ciasteczkami, które to księżna Cambridge ochoczo rozdawała małym sportowcom.

Księżna Kate podczas gry w bandy 
Po porannej zaprawie przyszedł dla książęcej pary czas spotkania ze swoimi szwedzkimi odpowiednikami, czyli tamtejszą rodziną królewską. Lokatorzy Pałacu Kensington zostali przywitani przez króla Karola XVI Gustawa, jego żonę, królową Sylwię, ich córkę, księżniczkę Victorię oraz jej męża, księcia Daniela. Cała ta kompania zjadła wspólny obiad, a potem następcy szwedzkiego tronu zaprosili następców brytyjskiego tronu na spacer po Starym Mieście i wizytę w Nobel Museum. Tam William i Kate mieli okazję nie tylko poznać historię słynnej nagrody i losy jej fundatora, Alfreda Nobla, ale też spotkać kilku laureatów tego prestiżowego wyróżnienia. 

Od lewej: księżna Kate, książę William, król Szwecji, Karol XVI Gustaw, królowa Sylwia, książę Daniel i księżniczka Victoria 
Następczyni szwedzkiego tronu i następca tronu Wielkiej Brytanii 
Książęce pary przed Nobel Museum
Po wizycie w muzeum trzeba było na kilka godzin pożegnać się z księżniczką Victorią i księciem Danielem i udać do ArkDes, czyli Narodowego Centrum Architektury i Designu, gdzie książęca para miała okazję przetestować kilka nowoczesnych projektów związanych z tymi dziedzinami. Świat obiegły zdjęcia Williama i Kate usadzonych na dziwnie wyglądających krzesłach z uśmiechami pod tytułem co my tu, do diabła, robimy. Żartuję, książę, o dziwo, wyglądał na całkiem zainteresowanego tematem. Tekstem dnia, który lotem błyskawicy został sprzedany do wszystkich mediów, był ten o posiadaniu przez szacownych odwiedzających mebli marki Ikea w pokojach dziecięcych. Hurra! A więc jednak - coś ich łączy z resztą ludzkości. Zawsze to podejrzewałam.
Księżna Kate na fotelu przyszłości w szwedzkim ArkDes
Jako że na wieczór została zaplanowana uroczysta kolacja wydana przez ambasadora Wielkiej Brytanii w Szwecji, Davida Cairnsa, należało się do niej przygotować. Po odświeżeniu się i przebraniu, książęca para spotkała się z premierem Szwecji, Stefanem Löfvenem i jego małżonką Ullą, którzy również zostali zaproszeni na wspólny posiłek.

Księżna Kate i książę William podczas rozmowy z premierem Szwecji i jego żoną
Po tej krótkiej rozmowie przyszedł czas na kolejne spotkanie z księżniczką Victorią i księciem Danielem. Obie pary zapozowały dziennikarzom do kilku zdjęć, a potem udały się na ucztę. Sporym echem odbiła się kreacja Kate z tej kolacji. Nie wiem jak Wam, ale mi się podobała. Wreszcie księżna poprawności za wszelką cenę odważyła się na coś odrobinę ciekawszego niż zwykle. Zarobiła plusa i w mojej opinii zaprezentowała się lepiej niż Victoria, co wcześniej tego dnia jej się nie udało. 
Wieczorna kolacja w brytyjskiej ambasadzie
Na tym zakończył się pierwszy dzień oficjalnej wizyty książęcej pary w Szwecji. Drugi rozpoczął się od, uwaga, uwaga, spotkania z Victorią i Danielem, a jakże. Cała czwórka udała się na Uniwersytet Medyczny w Solnie zwany też, jak rozumiem, Instytutem Karolinska. Po przywitaniu się książęca para z Wielkiej Brytanii miała okazję porozmawiać z pracownikami i studentami urzędującymi w tym ośrodku badawczym. Rozmowy miały w największym stopniu dotyczyć problematyki zdrowia psychicznego, która jest bardzo bliska Williamowi i Kate. 
Kate, William, Daniel i Victoria 
Kontynuując temat zdrowia psychicznego gospodarze i ich goście udali się do szkoły Matteusskolan, gdzie dowiedzieli się więcej na temat programu obejmującego młodzież, promującego metody radzenia sobie z różnymi trudnościami życiowymi oraz własnymi uczuciami. Podczas tej wizyty księżniczka Victoria oraz książę William wygłosili przemówienia. 
Książę William przemawia w Matteusskolan
Następnie William i Kate w towarzystwie swoich gospodarzy pojawili się w centrum handlowym Nordiska Kompaniet, gdzie obejrzeli wystawę związaną z brytyjskim designem i obecnością brytyjskich firm na szwedzkim rynku. Żeby poprawności stało się zadość, książę Daniel towarzyszył księżnej Cambridge, a jego żona następcy tronu Wielkiej Brytanii. 

To jeszcze nie był koniec wrażeń zaplanowanych na ten dzień. Książęca czwórka udała się do Pałacu Haga, czyli rezydencji gospodarzy wizyty, gdzie przygotowano mały poczęstunek oraz zaplanowano spotkanie z dziećmi Victorii i Daniela, następczynią tronu, księżniczką Estelle i jej bratem, księciem Oscarem.

William i Kate w Pałacu Haga 
Wieczorem William i Kate pojawili się w galerii Fotografiska, która, jak można się spodziewać, skupia się na tej dziedzinie sztuki, jaką jest fotografia. Mieli okazję obejrzeć wystawę i spotkać się z artystami. Nieodmiennie towarzyszyli im gospodarze, Victoria i Daniel. Potem przyszedł czas na kolejne już tego dnia przemówienie księcia Cambridge oraz na rejs statkiem po stolicy Szwecji. Na tym zakończył się drugi dzień wizyty brytyjskiej pary w Sztokholmie. 

Księżna Kate w towarzystwie księcia Daniela
Książę William wznosi toast 
Rankiem następnego dnia William i Kate odbyli jeszcze spotkanie, którego głównym tematem były Szwedzkie Siły Zbrojne, po czym udali się na lotnisko, gdzie czekał na nich samolot lecący prosto do stolicy Norwegii, Oslo. W przestworzach zostali odprowadzeni przez szwedzkiego Gripena. Na bogato, nie ma co.

Kate i William podczas porannego briefingu
Na dzisiaj to tyle. Już wkrótce relacja z norweskiej części podróży księcia i księżnej Cambridge. Stay tuned! 

Źródło zdjęć: twitter.com, wiadomosci.onet.pl, metro.co.uk

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia