wtorek, 20 lutego 2018

Co za nami #3, czyli wiemy więcej o ślubie Harry'ego i Meghan

Kolejny tydzień za nami. Co nam przyniósł? Zapraszam do lektury. 

12 lutego


Z samego rana zaatakowały nas nowiny dotyczące ślubu Harry'ego i Meghan. Całość tych rewelacji sprowadza się właściwie do tego, że uroczystość odbędzie się o 12.00 czasu lokalnego i że po niej nowożeńcy odbędą wycieczkę objazdową po okolicy, żeby pokazać się jak największej liczbie poddanych.

Ze spraw istotniejszych - dowiedzieliśmy się, że księżniczka Anna nadal przebywa w Peongchang i pilnie śledzi igrzyska oraz wspiera brytyjskich sportowców.

Księżniczka Anna w Peongchang
Wieczorem natomiast inna księżniczka - Alexandra (wnuczka Jerzego V, jakby kto pytał) wzięła udział w koncercie z udziałem przedstawicieli Alzheimer's Society oraz światowej sławy muzyków i śpiewaków. Koncert odbył się po to, by podkreślić znaczącą rolę jaką muzyka ma we wzbogacaniu życia, zwłaszcza osób cierpiących na demencję. Księżniczka Alexandra jest patronką Alzheimer's Society od 1990 roku. Przed koncertem spotkała się z gośćmi w Galerii Obrazów Pałacu Buckingham.

Księżniczka Aleksandra ze swoimi gośćmi 
13 lutego


Książę Karol zaprosił do Clarence House finansistów z krajów Wspólnoty, aby porozmawiać z nimi o wełnie i jej zaletach. Przy tej okazji wysunięto  przede wszystkim argument ekologiczny. Przypomniano, że wełna ulega biodegradacji w każdym środowisku, co jest jej wielką wartością. Słowem: wełna rządzi.

Książę na spotkaniu poświęconemu wełnie
Tymczasem książę Harry i jego narzeczona udali się z wizytą do Edynburga. Na tamtejszym zamku przywitali ich żołnierze królewskiej piechoty morskiej oraz kucyk szetlandzki, Cruachan. Meghan wyglądała, jakby się go bała. Już w samym zamku para miała okazję obserwować tradycyjny, sięgający 1861 roku ostrzał z broni One O'clock Gun.

Meghan w Edynburgu
W stolicy Szkocji Harry i Meghan odwiedzili też Social Bite, kawiarnię o charakterze biznesowym, znajdującą się w samym centrum miasta. Przy okazji tej wizyty przypomniano nam, że Social Bite jest sieciówką słynącą z rozdawania bezdomnym jedzenia i gorących napoi oraz zatrudniającą osoby doświadczone właśnie przez ten problem społeczny.

Harry i Meghan w Social Bite
Ponadto w Pałacu Holyroodhouse narzeczeni spotkali się z gośćmi, aby uczcić Szkocki Rok Młodzieży 2018. Jest to inicjatywa mająca na celu docenienie osiągnięć młodych ludzi w Szkocji i stworzenie im nowych możliwości.

Harry i Meghan podczas spotkania
Królowa z kolei przyjęła w swoich progach Sarah Clarke w związku z jej nominacją na prestiżową funkcję Black Rod, która polega m.in. na dbaniu o bezpieczeństwo Pałacu Westminsterskiego. Sarah Clarke jest pierwszą kobietą powołaną na to stanowisko.

Królowa i Sarah Clarke
14 lutego


Książę Karol razem ze swoim młodszym synem, księciem Harry'm, wzięli udział w spotkaniu mającym na celu omówienie sposobów na poprawienie kondycji raf koralowych. Rok 2018 ogłoszono bowiem międzynarodowym rokiem raf koralowych właśnie. Następca tronu zaapelował o danie możliwości i czasu oceanowi na zregenerowanie się.

Książę Karol z synem
Tego dnia książę gościł też przedstawicieli brytyjskiego oddziału WWF, zajmującego się pracą nad poprawą harmonijnego współżycia między ludźmi i naturą. Na spotkaniu pojawili się m.in. naukowcy. Książę jest przewodniczącym tej organizacji od 2011 roku.

Wieczorem natomiast, razem ze swoją żoną, księżną Camillą, książę Karol wziął udział w przyjęciu wydanym przez królową na cześć diaspor żyjących w obrębie Wspólnoty. Oczywiście na przyjęciu tym nie zabrakło też samej monarchini, która pełniła obowiązki gospodyni.

Królowa na wieczornym przyjęciu
Wcześniej tego dnia królowa spotkała się z Susaną de la Puente-Wiese, która została ambasadorem Peru, a także z Raffaele Trombetta, ambasadorem Włoch.

Królowa z ambasadorem Włoch
15 lutego


Książę Karol odwiedził Durham. Jego pierwszym przystankiem był kościół St Mary the Less, wybudowany w XII wieku. Książę został tam przywitany przez lokalnego dziekana świątyni oraz okoliczne dzieci. Na miejscu miał okazję obejrzeć wystawę Open Treasure.

Książę w Durham
Z kolei w Bernard Castle książę otworzył nowy oddział służb ratowniczych.

Książę w Bernard Castle 
Książę Harry tymczasem wsparł inicjatywę Fit and Fed, której celem jest zapewnienie młodym ludziom zajęć i pożywnego posiłku podczas dni wolnych od szkoły. Spotkał się z wolontariuszami akcji i pomógł im przygotować smaczny posiłek dla dzieci. Potem wziął też udział w zabawach z najmłodszymi na świeżym powietrzu.

Książę Harry podczas zabawy z najmłodszymi
Uzupełnieniem wydarzeń dnia były odwiedziny księcia Kentu, Edwarda, w pułku The Royal Scots Dragoon Guards, stacjonującym na Cyprze.

Książę Kentu wręcza wyróżnienia
16 lutego


Książę Walii i księżna Kornwalii spędzili dzień w południowo-zachodnim Yorkshire. Ich pierwszym przystankiem była The Piece Hall w Halifax, dawna hala sukiennicza, która przekształciła się w punkt historyczny, warty zwiedzenia. Książę miał okazję porozmawiać z lokalnymi sprzedawcami. Zabytkowy budynek w stylu wiktoriańskim został oficjalnie otwarty w 1896 roku przez księcia i księżną Yorku (późniejszych króla Jerzego V i królową Marię).

Książę w dawnej hali sukienniczej
Księżna Kornwalii odwiedziła też plebanię, na której dawno temu mieszkały siostry Brontë i gdzie powstały ich najbardziej znane książki. Wizyta odbyła się z okazji 200 rocznicy urodzin Emily Brontë (niewtajemniczonym wyjaśniam, że to jedna z trzech sióstr, która do ich wspólnego dorobku wniosła tylko jedną powieść, ale za to najbardziej znaną - Wichrowe Wzgórza) oraz 90 rocznicę istnienia muzeum poświęconego zdolnej rodzinie. Od jakiegoś czasu muzeum pracowało nad projektem odtworzenia utraconego manuskryptu Wichrowych Wzgórz. Projekt jest na ukończeniu. Księżna miała zaszczyt przepisać ostatni wiersz powieści. Odbył się też konkurs kreatywnego pisania dla dzieci, który Camilla z ochotą wsparła.

Księżna w dawnym domu sióstr Bronte 
Tego dnia księżna spotkała też wolontariuszy pracujących przy linii kolejowej Worth Valley. Camilla dołączyła do maszynistów lokomotywy numer 85, która została przywrócona do pracy w 2016 roku dzięki wolontariuszom właśnie. W jednym z wagonów znajduje się słynny saloon, pochodzący z 1847 roku i wykorzystany swego czasu w filmie Przygoda przyjeżdża pociągiem, nakręconego na podstawie książki o tym samym tytule.

Księżna w legendarnej lokomotywie
Z kolei w Rotherham książę jako przewodniczący organizacji The Prince's Trust przekonał się w jaki sposób Team Programme pomaga młodym ludziom udoskonalać ich umiejętności dzięki współpracy ze strażą pożarną.

Tego dnia książę oficjalnie wznowił też pracę N furnace w Liberty Speciality Steels. Praca pieca, bo o niego tu chodzi, została wstrzymana w 2015 roku, ale po tym jak Liberty House Group przejęło produkcję stali, wrócił do działania. Przy okazji była możliwość spotkania się ze studentami i nauczycielami z Industrial Cadets, których książę pochwalił jako tych, którzy stworzą nowe pokolenie liderów tej branży.

Książę Harry natomiast wybrał się na kolejny mecz rugby w ramach Pucharu Sześciu Narodów (o poprzednim takim wyjściu pisałam tydzień temu). Wsparł przy okazji program Try to Change, który wykorzystuje potencjał rugby w dążeniu do zmian w życiu. Książę Harry dołączył też do zawodników i trenerów na boisku po ich zakończonym treningu.

Harry podczas treningu rugby
Jako że jest zapalonym fotografem-amatorem, księżna Kate napisała przedmowę do jednej z wystaw w National Portrait Gallery. 

W Zamku Windsor miało miejsce kolejne rozdanie inwestytur. Tym razem laureatom gratulowała sama królowa, a nie jej syn. 

18 lutego


Wydarzenie dnia było jedno, ale za to jakie! Książę i księżna Cambridge, którzy trochę leniuchowali w tym tygodniu, pojawili się na dorocznej gali BAFTA. Odrobinę teraz zawieje banałem, ale naprawdę trudno o trafniejsze określenie tego wydarzenia niż brytyjskie Oscary. Uwagę przyciągnęła z pewnością suknia Kate, a dokładniej jej kolor. Jako jedna z niewielu bowiem nie założyła czarnej kreacji, będącej ponoć wyrazem sprzeciwu wobec problemu molestowania seksualnego kobiet. Ja jednak myślę, że to burza w szklance wody.

William i Kate na dorocznej gali BAFTA 
I to tyle na dzisiaj. Poprzednie zestawienie możecie podejrzeć tutaj (klik). 

Źródła zdjęć: twitter.com/KensingtonPalace, twitter.com/TheRoyalFamily, twitter.com/ClarenceHouse 

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia