czwartek, 25 stycznia 2018

Zajrzyjmy nieco głębiej, czyli o postaciach drugoplanowych na brytyjskim dworze królewskim

Od jakiegoś czasu obiecywałam Wam tekst na temat postaci drugoplanowych na brytyjskim dworze królewskim i oto dzisiaj nastał dzień, kiedy mogę te obietnice spełnić. Na temat głównych bohaterów naszego ulubionego serialu pisałam już tutaj, więc teraz czas na tych usuniętych nieco w cień, ale od czasu do czasu wciąż raczących nas różnymi smaczkami. Oto oni!

Księżniczka Anna w dniu swojego ślubu z pierwszym mężem i ojcem swoich dzieci, Markiem Phillipsem
Zacznijmy od księżniczki Anny, czyli drugiego dziecka Elżbiety II i jej jedynej córki zarazem. Jako pierwsza członkini brytyjskiej rodziny królewskiej wystąpiła na Igrzyskach Olimpijskich i miało to związek z jeździectwem, jakżeby inaczej. Mimo że jest sporo starsza od dwóch swoich braci, Andrzeja i Edwarda, to na mocy zniesionych już dzisiaj zasad musiała ustąpić im miejsca w kolejce do tronu. W 1973 roku wyszła za mąż za kapitana dragonów i mistrza olimpijskiego w jeździectwie, Marka Phillipsa, który z tej okazji nie chciał żadnych tytułów ani dla siebie, ani dla swoich dzieci. Tym samym Anna została jedyną osobą w domu, która takowymi mogła się pochwalić. Jej małżeństwo nie przetrwało, ale raczej nie z tego powodu, ponieważ kiedy w 1992 roku wychodziła za Timothy’ego Laurence’a okazało się, że i on na gruncie oficjalnym pragnie pozostać zwykłym człowiekiem. A może po prostu nikt nie zaproponował mu żadnego tytułu? Mogło tak być, zważywszy na fakt, że Anna jest potomkinią monarchy w żeńskiej linii. 

Syn księżniczki Anny, Peter Phillips z córkami, Savannah i Islą
Ze związku z Markiem Phillipsem Anna ma dwójkę dzieci. Jej syn, Peter, prawie dziesięć lat temu ożenił się z Kanadyjką, Autumn Kelly i spłodził z nią dwie córki, Savannah i Islę, a córka, Zara, wyszła za mąż za rugbistę, Mike’a Tindalla i urodziła mu córkę, Mię, a w tym roku, jak śpiewają nadworne ptaszki, wnuczka królowej urodzi mu drugiego potomka. Podobnie jak matka startowała na Igrzyskach Olimpijskich, a nawet zdobyła na nich medal.

Córka księżniczki Anny, Zara, z mężem Mike'm i córą, Mią
Jeśli chodzi o drugiego męża księżniczki Anny, Timothy'ego Laurence'a, to w latach 80. był on adiutantem samej królowej i zapewne to właśnie wtedy wkradł się w łaski jej córki. Jest od niej o pięć lat młodszy. W 2010 roku przeszedł na emeryturę czy raczej, posługując się terminologią wojskową, w stan spoczynku. Jako że żadnych tytułów przy nazwisku nie posiada, o czym już wspomniałam, dla członków brytyjskiej rodziny królewskiej jest po prostu mężem księżniczki Anny. Ślub tej pary odbył się w Szkocji, w obrządku kościoła tegoż kraju, ponieważ kościół Anglii nie dopuszcza do ponownego ślubu rozwodników, a księżniczka królewska w 1992 roku jeden ślub już miała na swoim koncie.

Księżniczka Anna i jej drugi mąż, Timothy Laurence 


Książę Andrzej jest z kolei trzecim dzieckiem i drugim synem królowej. Nosi tytuł księcia Yorku i uchodzi za osobę o dość rozrywkowym usposobieniu. W latach 80. poślubił Sarah Ferguson, nazywaną później uroczo królową świń, ale poza dwoma córkami nic dobrego z tego związku nie wynikło. Dramatów przeżyli prawie tyle ile Karol i Diana. Zdradzali się namiętnie i w zasadzie do dzisiaj nie wiadomo kto kogo pierwszy i kto kogo bardziej. W każdym razie na całowaniu pewnych stóp na pewnych wakacjach to małżeństwo oficjalnie się zakończyło.

Od lewej: nieco w tle córka hrabiego Wessex, Louise, trochę bliżej żona Petera Phillipsa i matka dwóch jego córek, Autumn, księżniczka Eugenia i księżniczka Beatrycze
Księżniczka Eugenia w towarzystwie matki, Sarah Ferguson i narzeczonego, Jacka Brooksbanka
Jak już wspomniałam, ten związek miał swoje owoce w postaci dwóch dorosłych już dzisiaj córek – księżniczki Beatrycze i księżniczki Eugenii. Ta druga kilka dni temu zaręczyła się ze swoim wieloletnim chłopakiem, Jackiem Brooksbankiem, więc jesienią może być o Yorkach nieco głośniej niż zwykle, a przynajmniej ze względu na tematykę tego bloga, mam taką nadzieję.

Książę Andrzej ze swoim starszym bratem, księciem Karolem
Najmłodszym dzieckiem królowej jest Edward, hrabia Wessex. Dziwić może nieco fakt, że syn aktualnie panującego monarchy, nieważne który, ma tak nędzny tytuł i nie jest księciem, jak nakazywałby zwyczaj i intuicja, ale dwór salwuje się rozgłaszaniem na prawo i lewo, że po śmierci ojca, Edward zostanie wreszcie księciem, i to księciem właśnie szkockiej stolicy. Słowem: przejmie ten tytuł po zmarłym ojcu. Przez wiele lat insynuowano, że najmłodsze dziecko z królewskiego stadka jest gejem, ale ukręcono głowę takim pogłoskom ślubem z prowadzącą agencję PR Sophie Rhys-Jones. Jako że póki co nic nie wiadomo na temat ich wzajemnych zdrad, Edward pozostaje jedynym nierozwiedzionym dzieckiem królowej. Razem z żoną w 2003 roku doczekali się córki, Ludwiki, a w 2007 roku syna, Jakuba.

Książę Edward z żoną, Sophie i dziećmi, Ludwiką i Jakubem 
Księżniczka Małgorzata była siostrą Elżbiety i zakałą jej rodu zarazem. Pierwsza rozwódka w tak szacownej rodzinie, buntowniczka oraz niesamowita egoistka... a przynajmniej tak się o niej mówi. Swego czasu zakochała się szaleńczo w człowieku żonatym, a w konsekwencji później również rozwiedzionym, Peterze Townsendzie i uparła się wyjść za niego za mąż, co stało się powodem nieprzespanych nocy nie tylko młodej wówczas królowej, ale i całej jej świty, reszty rodziny, rządu i połowy zwykłych obywateli. W końcu Małgorzata zrezygnowała z tego szalonego w tamtym czasie pomysłu, kiedy zagrożono jej utratą praw do tronu. Ach, życie, chciałoby się powiedzieć. Na złość byłemu ukochanemu w 1960 roku wyszła za mąż za fotografa, Antony'ego Armstrong-Jonesa, któremu urodziła dwójkę dzieci - syna, Davida i córkę, Sarah. Dzisiaj oboje już mają swoje rodziny i, na szczęście, wyglądają na o wiele szczęśliwszych niż ich matka kiedykolwiek. Księżniczka Małgorzata zmarła w 2002 roku, miesiąc przed tym jak odeszła jej matka, o której to porozmawiamy sobie innym razem.

Księżniczka Małgorzata w dniu swojego ślubu z Antonym Armstrong-Jonesem 
Źródła zdjęć: popsugar.com, telegraph.co.uk, pinterest.com, hellomagazine.com, bbc.co.uk

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia