Królowa Elżbieta II, jak większość członków rodzin królewskich, ma więcej imion niż potrzebuje. Oficjalnie jest więc Elżbietą Aleksandrą Marią, najstarszym dzieckiem króla Jerzego VI i jego żony, Elżbiety Bowes-Lyon.
![]() |
Księżniczka Elżbieta w dzieciństwie, obok jej młodsza siostra i matka |
Urodziła się 21 kwietnia 1926 roku na Bruton Street w Londynie jako córka księcia Yorku, a nie księcia Walii, co oznaczało, że raczej nie spodziewano się wtedy, że może kiedyś zostać królową. Po pierwsze, jak już przed chwilą wspomniałam, nie była dzieckiem bezpośredniego następcy króla Jerzego V, a po drugie była kobietą – wystarczyło więc, żeby jej ojciec doczekał się syna, a dziedziczyłby on przed swoją siostrą. Jak się jednak okazało, w życiu rodziny królewskiej pojawiła się niejaka Wallis Simpson, która usunęła pierwszą ze wspomnianych przeszkód dzielących Elżbietę od tronu, a ówczesny książę Yorku nigdy nie doczekał się syna.
![]() |
Księżniczka Elżbieta z siostrą, księżniczką Małgorzatą |
Przyszła królowa w dzieciństwie przez swoją rodzinę nazywana była Lilibet. Ponoć już wtedy odznaczała się grzecznością, dużym poczuciem obowiązku oraz przekonaniem o swojej wyjątkowości. Była wychowywana z dala od rówieśników, co wówczas dla dzieci z jej statusem było czymś zupełnie normalnym. Uczyła się tylko wybranych przez rodziców przedmiotów, czego w późniejszym czasie żałowała, bo jak sama kiedyś stwierdziła, w pewnym momencie zorientowała się, że nie rozumie o czym rozmawiają ludzie wokół niej.
Elżbieta miała zaledwie 10 lat kiedy została następczynią tronu. Jej ojciec wstąpił na niego po abdykacji swojego starszego brata, co automatycznie postawiło młodziutką księżniczkę w roli, której się nie spodziewała, ale która bardzo ją podekscytowała. Jej młodsza siostra, Małgorzata, miała ponoć wykazać się większą rezerwą co do „zaszczytu” jakiego dostąpiła Elżbieta i nazwać ją biedactwem, przewidując, że życie siostry nie będzie tak różowe, jak je sobie wyobrażała sama zainteresowana.
Pod koniec wojny udało się Lilibet namówić swojego ojca do pomysłu wstąpienia przez nią do wojska. Mimo początkowej niechęci króla Jerzego VI do tego pomysłu, na początku 1945 roku księżniczka dołączyła ostatecznie do Women’s Auxiliary Territorial Service i otrzymała legitymację numer 230873 oraz stopień podporucznika. Po przeszkoleniu na kierowcę i mechanika samochodowego uzyskała stopień kapitana. W praktyce następczyni tronu nigdy raczej nie groziło żadne wielkie niebezpieczeństwo i tę jej przygodę traktuje się dzisiaj z lekkim przymrużeniem oka. Tylko media co i rusz przypominają sobie o tym, że królowa potrafi samodzielnie naprawić samochód. To przecież tak dobrze brzmi.
![]() |
Księżniczka Elżbieta w dniu swojego ślubu |
![]() |
Elżbieta II w dniu swojej koronacji |
Na oficjalną koronację czekała niemal półtorej roku, bo aż do 2 czerwca 1953 roku. Po tym wydarzeniu królowa i jej małżonek przeprowadzili się z Clarence House do Pałacu Buckingham, oficjalnej rezydencji panującego brytyjskiego monarchy. Ogłoszono również, że dzieci królewskiej pary będą nosić nazwisko Windsor, co nie spodobało się księciu Edynburga, który miał ponoć powiedzieć, że jako jedyny mężczyzna w Wielkiej Brytanii nie może dać nazwiska swojej rodzinie. Były to dość odważne słowa, zważywszy na fakt, że nazwisko księcia było, delikatnie mówiąc, sprawą dyskusyjną. Ostatecznie w 1960 roku zdecydowano, że dzieci Elżbiety i Filipa będą nosiły podwójne nazwisko: Mountbatten-Windsor, z wyjątkiem bezpośredniego następcy tronu, czyli, mówiąc wprost, księcia Karola. Ten jednak zdecydował, że podobnie jak jego rodzeństwo, też będzie używał nazwiska ojca.
![]() |
Pierwsza rodzina - Książę Filip, książę Andrzej, książę Edward, królowa Elżbieta II, książę Karol i księżniczka Anna |
![]() |
Królowa Elżbieta i książę Filip w towarzystwie papieża, Jana Pawła II |
W tym samym roku jej syn i następca, książę Karol, poślubił Dianę Spencer, do czego mieli go ponoć zmusić rodzice. W późniejszym czasie stało się to dla królowej przyczyną niemałego kryzysu wizerunkowego. Wcześniej jednak królowa miała okazję do poznania kolejnych premierów, Harolda Wilsona, Edwarda Heatha, Jamesa Callaghana i przede wszystkim żelazną damę, Margaret Thatcher, a także kolejne osobistości, m.in. prezydenta Ronalda Reagana czy papieża Jana Pawła II.
![]() |
Królowa Elżbieta z poddanymi krótko po śmierci księżnej Diany |
![]() |
Królowa Elżbieta II |
PS Oryginalnie ten tekst ukazał się w sieci 15 stycznia 2018 roku, ale w związku z przeniesieniem bloga na inną platformę, tutaj ukazuje się w pakiecie, tego samego dnia co kilka innych.