środa, 24 stycznia 2018

Babciu! Dziadku! Czyli o babciach i dziadkach na brytyjskim dworze królewskim

W Polsce obchodziliśmy wczoraj Dzień Babci, natomiast dzisiaj świętujemy Dzień Dziadka. Z tej okazji znowu pozwolę sobie zanurkować w drzewie genealogicznym Windsorów, bo to dobra po temu okazja, a ja, jak wiadomo, okazji marnować nie zwykłam. Wobec tego, drogie Panie i drodzy Panowie, czyimi dziadkami są brytyjscy arystokraci z najwyższej półki?

Zara Tindall i Peter Phillips, najstarsze wnuczęta królowej i jej męża 
Nasze rozważania zacząć należy od samej góry, czyli od królowej. Od niej zaczyna się wszystko, więc nie udawajcie zaskoczonych. Otóż najstarszym wnukiem Elżbiety II i jej męża jest Peter Phillips, syn księżniczki Anny. Urodził się w 1977 roku i wtedy też babcia chciała nadać mu tytuł arystokratyczny, ale jego rodzice odrzucili tę łaskawą propozycję, czyniąc swojego syna pierwszym od setek lat wnukiem panującego monarchy, który formalnie jest „zwykłym” człowiekiem. Cztery lata później w tej niedoli dołączyła do niego siostra, Zara, nosząca w tej chwili nazwisko Tindall, przejęte od swojego męża. Pogłoski mówią, że jest ulubionym wnuczęciem długowiecznej monarchini.

Książę William i książę Harry - najpopularniejsze wnuki Elżbiety II i księcia Filipa
Może i w tych pogłoskach jest ziarno prawdy, a królowa rzeczywiście uwielbia Zarę, ale za to reszta dworu i, bądźmy szczerzy, całego świata, swoje względy skupiła na urodzonym rok później Wilhelmie Arturze Filipie Ludwiku, następcy brytyjskiego tronu i drugim wnuku Elżbiety II, a także na jego młodszym bracie, Henrym Karolu Albercie Dawidzie, trzecim wnuku królowej, który przyszedł na świat w 1984 roku. Co tu dużo mówić – ich popularność znacznie przewyższa popularność wszystkich pozostałych wnuków i wnuczek królowej razem wziętych. Tak naprawdę liczą się tylko oni – William i Harry.
Ale! Idźmy dalej. Drugą wnuczką obdarzył swoją matkę książę Andrzej. Jego pierwsza córka urodziła się w 1988 roku i otrzymała imię Beatrycze (a także z pewnością kilka innych, zbędnych imion, ale kto by tam je pamiętał). Trzecia wnuczka to też zasługa księcia Andrzeja. Eugenia przyszła na świat w 1990 roku.

Księżniczki Beatrycze i Eugenia
Do rozliczenia został nam już tylko najmłodszy syn królewskiej pary, Edward, hrabia Wessex. Jemu Elżbieta i Filip zawdzięczają wnuczkę, Louise, urodzoną w 2003 roku oraz wnuka, Jamesa, który na świecie pojawił się w 2007 roku, dokładnie 30 lat po Peterze Phillipsie.

Louise i James, najmłodsze wnuki królewskiej pary
Nie tylko królowa jest babcią. Jest nią również jej córka, księżniczka Anna, która może się pochwalić trzema wnuczkami. Dwie pierwsze, urodzona w 2010 roku Savannah i jej o dwa lata młodsza siostra, Isla, to zasługa Petera Phillipsa i jego żony, Autumn. Trzecią wnuczką, Mią, obdarowała księżniczkę królewską Zara Tindall w 2014 roku. Niedawno ogłoszono, że Zara i jej mąż, Mike, spodziewają się swojego drugiego dziecka. Kto wie, może wreszcie córka królowej doczeka się wnuka?
Savannah i Isla Phillips, wnuczki księżniczki Anny
Mia Tindall, wnuczka księżniczki Anny
Dziadkiem jest już również, jak wszyscy wiemy, książę Karol. Mogą go tak nazywać dzieci księcia Williama i jego żony, Kate. Jerzy przyszedł na świat w atmosferze totalnej euforii w 2013 roku, a jego siostra dwa lata później. W tym roku do tej dwójki dołączy kolejny maluch, powiększając grono wnucząt wciąż czekającego na tron księcia Karola. Spoglądamy też z uwagą na Harry’ego i Meghan. W tym roku biorą ślub, a latem była amerykańska aktorka skończy 37 lat. Być może na potomka nowożeńców  nie będziemy musieli długo czekać. Mam dziwne przeczucie, że ta para w sprawie rodzicielstwa będzie miała coś do powiedzenia.
George i Charlotte
Książę George i księżniczka Charlotte, wnuki księcia Karola
Niedawno pisałam na temat pierwszoplanowych bohaterów na brytyjskim dworze królewskim. Ten tekst możecie zobaczyć tutaj. A już wkrótce bohaterowie drugoplanowi, z których większość pojawiła się w dzisiejszym tekście. Czas więc nadrobić zaległości.

PS Oryginalnie ten tekst ukazał się w sieci 22 stycznia 2018 roku, ale w związku z przeniesieniem bloga na inną platformę, tutaj ukazuje się w pakiecie, tego samego dnia co kilka innych.
Źródła zdjęć: huffingtonpost.com, hellomagazine.com, abcnews.com, dailymail.co.uk 

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia